Kalendarz

i

Autor: Pixabay

Matki Boskiej Zielnej ŚWIĘTO 2021: WOLNE od pracy [ DATA, ZNACZENIE ŚWIĘTA]

2021-08-11 12:04

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt maryjnych. Jego obchody przypadają na drugą połowę sierpnia. Czy w Polsce jest to dzień wolny od pracy? Jak obchodzimy to święto?

Matki Boskiej Zielnej ŚWIĘTO 2021: WOLNE od pracy [ DATA, ZNACZENIE ŚWIĘTA]

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto to obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.

Obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiążą się głównie z uczestnictwem w nabożeństwach oraz procesjach, podczas których błogosławi się zioła.

Matki Boskiej Zielnej ŚWIĘTO 2021: Znaczenie, uroczystości, WOLNE od pracy

Matki Boskiej Zielnej przypada 15 sierpnia.  Jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

15 sierpnia: Podwójne święto 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w Polsce co roku 15 sierpnia od 1992r. Ustanowiono je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Wielu historyków uważa ją za jedną z najważniejszych w dziejach świata, gdyż zwycięstwo Polaków pozwoliło powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę środkową.

Z tej okazji w wielu miejscowościach odbywają się różnego rodzaju uroczystości i defilady oraz oddawana jest cześć poległym wówczas żołnierzom.

Ponieważ w tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę, oznacza to, że tego dnia zamknięte będą zarówno wszystkie urzędy, supermarkety, punkty usługowe, jak i większość sklepów.

Beszamel: Jabłka - Dlaczego są zdrowe, czemu warto jeść jabłka?