Martwe ptaki na uliach polskich miast? Spokojnie, są tylko... pijane!

i

Autor: Canva.com / https://twitter.com/redaktorbs/status/ Zdjęcie poglądowe

Martwe ptaki na ulicach polskich miast? Miały być ,,tylko pijane"

2023-01-12 9:29

Czasem, by pomóc zwierzętom powinniśmy reagować natychmiast. Niektóre zachowania ptaków i ssaków mogą budzić nasz prawdziwy niepokój. Tak było i w przypadku jemiołuszek, które leżały na chodniku. ,,Twórca" zdjęcia twierdził, że są one jednak jedynie pijane. Czy to prawda?

Zdjęcie tych 13 ptaków opublikowano w sieci i szybko stało się hitem.

"Jakby co, to są to pijane jemiołuszki. Zjadają sfermentowane jagody jarzębiny i się upijają. Warto zabrać je z chodnika, a w najlepszym razie umieścić gdzieś w ciepłym miejscu aż do wytrzeźwienia i wypuścić" - napisał jeden z internautów na Twitterze, a jednocześnie opatrzył wpis zdjęciem. Widzimy na nim leżące na ziemi kolorowe ptaszki w dużej ilości pośród rozsypanych jagód jarzębiny.

Ornitolog dr Tomasz Figarski ze Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja tłumaczy jednak, że chociaż fermentacja w owocach jarzębiny może zachodzić, to jednak ptaki na zdjęciu nie są pijane.

Pijane ptaki na chodniku - to fake?

Ptaki widoczne na zdjęciu nie leżą sobie na chodniku, czekając na wytrzeźwienie, ponieważ nie zachowują się w ten sposób.

Owszem, ptaki mogą czasem wykazywać objawy upojenia alkoholowego po zjedzeniu sfermentowanych owoców; jednak w naturze jest to zjawisko wyjątkowe i bardzo rzadkie. Musi zaistnieć szereg czynników, żeby owoce sfermentowały, a jednocześnie, żeby ptaki nie zdołały skutecznie metabolizować alkoholu. Nawet gdyby do tego doszło, to ptaki nie leżą wówczas na plecach lub w różnych dziwnych pozycjach (jak te na zdjęciu, które stały się obiektem nieuprawnionej antropomorfizacji, poprzez porównanie ich stanu do wyczynów ludzi, którzy przesadzili z alkoholem). W przypadku zaistnienia upojenia sfermentowanymi owocami ptaki mogłyby mieć problem z koordynacją ruchową, a więc najpewniej przysiadłyby gdzieś w bezpiecznej pozycji i przeczekały do czasu ustąpienia objawów (o ile nie zostałyby w międzyczasie uśmiercone np. przez drapieżnika).

Natomiast w tym przypadku, fakt, że ptaki leżą w jednym miejscu, w nienaturalnych pozycjach wskazuje, że są one martwe. Powyższe sugeruje także, że ich śmierć spowodował czynnik nagły; prawdopodobnie uderzyły o jakąś transparentną powierzchnię, np. ekran akustyczny, przystanek lub okno. - pisze ornitolog dr Tomasz Figarski ze Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja.

Śmiertelny napad na Żabkę w Kobyłce. Groził bronią ekspedientce, zginął od noża
QUIZ. Piątek 13-tego. Nietypowy test, poniżej połowy punktów będziesz mieć pecha!
Pytanie 1 z 13
Ile razy w roku wypada piątek 13-tego?