Marina Ovsyannikova

i

Autor: https://twitter.com/nexta_tv / https://twitter.com/KevinRothrock Marina Ovsyannikova

Marina Ovsyannikova - kim jest Rosjanka, która pokazała antywojenny baner w programie na żywo?

2022-03-15 11:34

Podczas emitowanego na żywo serwisu informacyjnego w telewizji Pierwyj Kanal, największej państwowej stacji w Rosji, Marina Ovsyannikova wbiegła przed kamerę z antywojennym plakatem. Wcześniej opublikowała krótki manifest w mediach społecznościowych. W naszym artykule znajdziecie więcej informacji na jej temat.

Marina Ovsyannikova 14. marca 2022 roku stała się dla milionów ludzi na całym świecie bohaterką i symbolem walki z rosyjską propagandą. Podczas nadawanego na żywo wieczornego serwisu informacyjnego w rosyjskim Pierwym Kanale, państwowej telewizji docierającej do okołu 99% obywateli i obywatelek Rosji, Ovsyannikova wbiegła w kadr trzymając baner z antywojennym przesłaniem i krzycząc: "Nie wojnie". Zanim realizator włączył materiał wideo, przekaz Mariny przez kilka sekund oglądały miliony Rosjan. Z dostępnych informacji wynika, że kobieta została natychmiast aresztowana przez policję. Przed swoją akcją opublikowała w mediach społecznościowych wideo, w którym rosyjską inwazję na Ukrainę nazwała zbrodnią, za którą odpowiedzialny jest Władimir Putin. Dodała również, że wstydzi się pracy w telewizji szerzącej kremlowską propagandę i wezwała rodaków do stawienia oporu władzy. Kim jest Marina Ovsyannikova? Czy da się ją znaleźć na Facebooku i Instagramie? Co wiadomo o jej życiu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Marina Ovsyannikova - co było na jej plakacie? Jaki przekaz miała dla Rosjan? [WIDEO]

Ovsyannikova znajdowała się w oku kamery przez około 6 sekund. Internet błyskawicznie zalały nagrania jej akcji. Na trzymanym przez nią plakacie widniały słowa: "NO WAR" (ang: Nie dla wojny), poniżej napisano po rosyjsku: "Zakończcie wojnę. Nie wierzcie propagandzie. Okłamują was tu". Na samym dole znajdował się kolejny napis w języku angielskim: "Russians against war" (Rosjanie przeciw wojnie).

Słynny pianista z Niemiec wita uchodźców w Medyce muzyką

Wcześniej kobieta zamieściła w mediach społecznościowych wideo, w którym oskarża Władimira Putina o zbrodnię. Sama podkreśla zaś, że pochodzi z mieszanej, rosyjsko-ukraińskiej rodziny, a obecna wojna jest bratobójcza. Dodaje, że wstydzi się pracy w Pierwym Kanale i nawołuje do stawienia oporu wobec władzy. Oto przetłumaczona treść jej apelu:

To, co dzieje się teraz w Ukrainie, jest zbrodnią, a Rosja jest agresorem. Odpowiedzialność za tę agresję spoczywa na sumieniu tylko jednej osoby, jest nią Władimir Putin. Mój ojciec jest Ukraińcem, mama Rosjanką i nigdy nie byli dla siebie wrogami. Ten naszyjnik na mojej szyi jest symbolem tego, że Rosja musi natychmiast przerwać bratobójczą wojnę. Nasze bratnie narody nadal mogą się pojednać. Niestety w ostatnich latach pracowałam dla Kanału Pierwszego, zajmując się propagandą Kremla i teraz bardzo się tego wstydzę. Wstydzę się, że pozwalałam na kłamstwa z ekranów telewizorów, wstydzę się, że pozwalałam na zmienianie Rosjan w zombie. Milczeliśmy w 2014 roku, kiedy to wszystko dopiero się zaczynało. Nie chodziliśmy na wiece, kiedy Kreml otruł Nawalnego. Po prostu w milczeniu obserwowaliśmy ten antyludzki reżim, a teraz cały świat odwrócił się od nas. Jeszcze dziesięć pokoleń naszych potomków nie zdoła zmyć z siebie hańby tej bratobójczej wojny. Jesteśmy Rosjanami, myślącymi i mądrymi. Tylko w naszej mocy jest powstrzymanie tego szaleństwa. Wychodźcie na wiece, nie bójcie się niczego, nie mogą nas wszystkich zamknąć.

Kim jest Marina Ovsyannikova? Najważniejsze informacje

Marina Ovsyannikova (z domu Tkaczuk) urodziła się w 1978 w Odessie na terenie Ukrainy. W Pierwym Kanale pracowała jako producentka telewizyjna. W dzieciństwie trenowała pływanie i gimnastykę artystyczną. Studiowała na Kubańskim Uniwersytecie Państwowym w Kransodarze oraz na Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencje Federacji Rosyjskiej.

Na początku lat dwutysięcznych pracowała dla rosyjskiej stacji Kuban TV. W 2002 roku udzieliła wywiadu serwisowi informacyjnemu Yuga.ru. Mówiła wówczas o pracy w telewizji i swoich sportowych zainteresowaniach. Później zatrudniła się w Pierwym Kanale, gdzie pracowała aż do momentu swojej akcji 14. marca 2022 roku.

Marina Ovsyannikova - Instagram i Facebook

Poszukując profili Mariny Ovsyannikovej w mediach społecznościowych należy zachować ostrożność. W sieci szybko pojawiło się wiele fałszywych kont założonych na jej nazwisko. Nie wiadomo, kto może je administrować. Jedne profile, które wydają się być prawdziwe to: ovsiannikova62167 (Instagram) oraz Marina Ovsyannikova (Facebook). Zachęcamy jednak do szczególnie dokładnego weryfikowania zamieszczanych tam treści.

Marina Ovsyannikova - Wikipedia

Rosyjska bohaterka ruchu antywojennego szybko doczekała się wpisów na Wikipedii. Poświęconą jej stronę w języku polskim znajdziecie tutaj.

Co stało się z Mariną Ovsyannikovą?

Prawo wprowadzone w Rosji z powodu inwazji na Ukrainę zakazuje nazywać agresji "wojną". Oficjalnie jest to "specjalna operacja wojskowa". Dla propagandy szczególnie ważne jest nieemitowanie prawdziwych informacji na temat wojny w telewizji. Ovsyannikova została aresztowana i przewieziona na moskiewski posterunek policji w Ostankino. Z dostępnych informacji wynika, że jej prawnik nie mógł się z nią skontaktować przez ponad 12 godzin. W myśl nowego prawa kobiecie może grozić nawet 15 lat więzienia.