Lek przy ciężkim przebiegu Covi-19. Europejska Agencja Leków wydała rekomendacje

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Lek przy ciężkim przebiegu Covi-19. Europejska Agencja Leków wydała rekomendacje

Lek przy ciężkim przebiegu Covi-19. Europejska Agencja Leków wydała rekomendacje

2021-12-06 19:43

Ciężki przebieg Covid-19. Europejska Agencja Leków wydała rekomendację ws. leku, który może być stosowany u pacjentów w złym stanie. Chodzi o podawanie im tocilizumabu (RoActemra). Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Europejskiej Agencji Leków zalecił aprobatę stosowania tocilizumabu (RoActemra) u dorosłych z ciężkim przebiegiem COVID-19 - poinformowała na swojej stronie internetowej EMA.

Jak działa RoActemra?

RoActemra to lek immunomodulujący, czyli zmieniający aktywność układu odpornościowego. Jego substancją czynną jest tocilizumab, humanizowane przeciwciało monoklonalne (IgG1) wytwarzane z zastosowaniem rekombinacji DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Tocilizumab wiąże się swoiście z receptorami interleukiny 6 (IL-6), sprzyjającej procesom zapalnym cytokiny wytwarzanej przez wiele różnych komórek, w tym limfocyty T i B, monocyty i fibroblasty. IL-6 odgrywa rolę w patogenezie chorób zapalnych, osteoporozy i chorób nowotworowych. Zapobiegając przyłączaniu się IL-6 do jej receptorów, RoActemra zmniejsza stan zapalny i łagodzi objawy ciężkiego COVID-19.

Lek na zapalenie stawów

Lek sprzedawany przez Roche Registration GmbH po nazwą RoActemra jest już zarejestrowany w UE do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, ogólnoustrojowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia wielostawowego, olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic i zespołu uwalniania cytokin.

Czytaj także: Nowe obostrzenia w Polsce: Zatrzymają koronawirusa? [EKSPERT]

Teraz Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA zalecił rozszerzenie wskazania RoActemra o dorosłych z COVID-19, którzy są leczeni ogólnoustrojowo kortykosteroidami i wymagają dodatkowego tlenu lub wentylacji mechanicznej.

Przed podjęciem decyzji CHMP ocenił dane z badania z udziałem 4116 hospitalizowanych osób dorosłych z ciężkim COVID-19, które wymagały dodatkowego tlenu lub wentylacji mechanicznej i miały wskazujący na stan zapalny wysoki poziom białka C-reaktywnego we krwi.

Czytaj także: Uwaga na SMS od oszustów! Podszywają się pod sieć paczkomatów!

Jak wykazało to badanie, tocilizumab podawany we wlewie jako uzupełnienie standardowego leczenia zmniejsza ryzyko zgonu w porównaniu z samym standardowym leczeniem. Ogółem 31 proc. pacjentów leczonych RoActemra plus leczenie standardowe (621 z 2022) zmarło w ciągu 28 dni leczenia w porównaniu z 35 proc. pacjentów otrzymujących samo leczenie standardowe (729 z 2094). Ponadto 57 proc. pacjentów (1150 z 2022), którzy otrzymali produkt RoActemra, było w stanie opuścić szpital w ciągu 28 dni w porównaniu z 50 proc. pacjentów (1044 z 2094), którzy otrzymali tylko standardowe leczenie.

Badanie wykazało również, że nie można wykluczyć wzrostu śmiertelności podczas stosowania RoActemra u pacjentów nieotrzymujących ogólnoustrojowych kortykosteroidów. Profil bezpieczeństwa leku był jednak korzystny u osób, które już są leczone kortykosteroidami, a CHMP uznał, że w przypadku tych pacjentów korzyści płynące ze stosowania leku przewyższają ryzyko.

CHMP prześle teraz swoje zalecenie dotyczące COVID-19 do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczna decyzję.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nawet profesor może mieć problem z kompletem

Pytanie 1 z 10
Samiec dzika to...
W formie 24: elektrolity
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE