Dramatyczne wydarzenia w Karakorum
Rano 11 lipca 2025 roku na stokach Broad Peaku (8051 m n.p.m.) zeszła lawina, która porwała polskiego himalaistę Waldemara Kowalewskiego. Jak poinformował przebywający w bazie pod szczytem podróżnik Łukasz Supergan, alpinista doznał poważnych obrażeń – ma złamaną nogę i znajduje się powyżej obozu drugiego, na wysokości około 6500 m n.p.m.
"Dziś rano zakończyły się dwudniowe intensywne opady śniegu. Siedzieliśmy przed namiotami, gdy zauważyliśmy schodzącą lawinę na wysokości 6600-6800 metrów, między obozem drugim a trzecim". Początkowo zdarzenie wyglądało na zjawisko niegroźne dla wspinaczy, jednak sytuacja zmieniła się, gdy w lawinisku dostrzeżono sylwetkę człowieka - relacjonował Supergan.
Trudna sytuacja ratunkowa na Broad Peak
W śnieżnym osuwisku zauważono trzy osoby. Jedna z nich była powyżej lawiny, dwie kolejne wydostawały się z niej o własnych siłach. Z czasem widoczna pozostała już tylko jedna postać – pozostałe dwie najpewniej dotarły do płaskiego fragmentu zbocza i zniknęły z pola widzenia.
Wkrótce potem do bazy dotarła informacja, że jedną z poszkodowanych osób jest Waldemar Kowalewski – doświadczony polski alpinista, uczestnik wielu wypraw w Himalaje i Karakorum. Potwierdzono, że doznał złamania nogi. Obecnie przebywa powyżej obozu drugiego, czekając na pomoc.
Oficer łącznikowy przekazał już informacje pakistańskiej armii, ale z południa nadciąga zła pogoda. Nie wiadomo, czy helikopter będzie mógł wystartować i dotrzeć na wysokość około 6500 m n.p.m.
Broad Peak – góra pełna wyzwań
Broad Peak, położony w paśmie Karakorum na granicy Pakistanu i Chin, to dwunasty co do wysokości szczyt świata, osiągający 8051 m n.p.m. Góra ta ma szczególne znaczenie dla polskiego himalaizmu – to właśnie tutaj w 2013 roku doszło do tragicznej wyprawy, podczas której zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Ich śmierć wywołała wiele kontrowersji i doprowadziła do powołania specjalnej komisji przez Polski Związek Alpinizmu.
Broad Peak, choć nie jest najwyższym ośmiotysięcznikiem, uchodzi za jeden z bardziej wymagających szczytów. Zmienne warunki pogodowe, strome zbocza i nieprzewidywalne lawiny czynią go niebezpiecznym celem dla wspinaczy.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: RMF FM
