Konto bankowe – czym się charakteryzuje?
Konto bankowe to inaczej konto osobiste lub ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To produkt bankowy, który pozwala właścicielowi na przechowywanie na nim swoich pieniędzy, a także zarządzanie nimi. Posiadacz konta może:
- wykonywać przelewy bankowe do innych osób;
- płacić za zakupy internetowe;
- płacić kartą dołączoną do konta;
- przechowywać środki w bezpiecznym miejscu;
- otrzymywać wszelkie wpływy, w tym np. wynagrodzenie;
- korzystać z bankomatów i wpłatomatów;
- obserwować swoje wydatki i kontrolować je.
Do konta bankowego otrzymuje się kartę płatniczą, która pozwala na płacenie w sklepach i punktach usługowych. Dzięki niej można też korzystać z bankomatów, aby wypłacać gotówkę i z wpłatomatów w celu zasilania konta osobistego. Poza rachunkiem dla klientów indywidualnych dostępne są również opcje firmowe dla przedsiębiorców.
Gdzie szukać ofert dotyczących konta bankowego?
Bardzo przydatnym narzędziem podczas poszukiwania oferty dopasowanej do własnych potrzeb jest ranking kont bankowych 2023 BANKIER Smart. To zestawienie najatrakcyjniejszych propozycji na ROR od takich banków jak m.in.:
- Santander;
- Millenium Bank;
- ING;
- PKO Banko Polski.
Lista aktualizuje się na podstawie aktualnych ofert, dzięki czemu użytkownik jest pewny, że ma do czynienia z propozycjami, o których usłyszałby w placówce banku. Obok każdej oferty znajdują się wyszczególnione najważniejsze informacje, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań. Należą do nich opłaty za: prowadzenie konta, dysponowanie kartą, korzystanie z bankomatów, a także możliwe do pozyskania premie.
Premie to bonusy, jakie banki szykują dla nowych użytkowników, aby zachęcić ich do korzystania ze swojej oferty. Najczęściej sięgają one kilkuset złotych, które klienci mogą pozyskać za spełnienie określonych kroków. Zazwyczaj należy do nich skorzystanie z aplikacji mobilnej banku czy uzyskanie regularnych wpływów o określonej wartości minimalnej. Wszystkie informacje znajdują się w rankingu BANKIER Smart, gdy kliknie się ikonę „i” przy wysokości premii.
Warto zwrócić uwagę na to, że opłaty za prowadzenie konta czy dysponowanie kartą są podawane w zakresach np. „0-11 zł”. Oznacza to, że można w jakiś sposób uniknąć kosztów związanych z daną usługą. Często banki oferują darmowe korzystanie z karty, gdy klient użyje jej określoną liczbę razy w ciągu miesiąca. Opłaty związane z bankomatami zależą zwykle od tego, z jakich urządzeń się korzysta. Po przeanalizowaniu wszystkich zasad okazuje się, że ROR jest darmowy lub wymaga naprawdę niskich opłat miesięcznych.
Ranking poza uszeregowaniem ofert w kolejności oznacza również najlepszą propozycję niebieskim symbolem. Dzięki temu klient, któremu zależy na czasie, wie od razu, gdzie znajdzie najlepszą odpowiedź na swoje potrzeby. Co więcej, za pomocą przycisku „Dalej” można przejść na witrynę wybranego banku i uzyskać dodatkowe informacje, a nawet założyć konto.
Konto w banku – dlaczego warto je mieć?
Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że prawie 90% dorosłych Polaków ma własne konto w banku. Sugerowałoby to, że nikogo nie trzeba przekonywać do takiej decyzji, ale jednak wciąż pozostają osoby, które wolą trzymać swoje pieniądze w gotówce w domu. Dlaczego warto uruchomić ROR?
- Pieniądze są bezpieczne – banki mają wysokiej klasy systemy zabezpieczające, które sprawiają, że środki w nich umieszczone są najbezpieczniejsze. To znacznie lepsza opcja ochrony przed złodziejami niż trzymanie środków w domu.
- Można pozwolić sobie na oszczędności – opcja zakupów online z płaceniem za nie z góry pozwala zaoszczędzić sporo gotówki. Zamówienia z płatnością przy odbiorze są zwykle najdroższe, a na dodatek online jest znacznie więcej promocyjnych ofert niż w sklepach.
- Wygodnie płaci się za zakupy – do ROR-ów otrzymuje się kartę, która pozwala na wykonywanie szybkich płatności zbliżeniowych we wszystkich sklepach i punktach usługowych. Nie trzeba nosić ze sobą gotówki ani borykać się z tym, że kasjer nie ma jak wydać lub rozmienić pieniędzy.
- Da się kontrolować swoje wydatki – wszystkie dokonane płatności zapisują się w historii bankowej. Klient ma do nich dostęp poprzez aplikację i stronę internetową. Dzięki temu bez trudności sprawdza, jaką część pieniędzy przeznacza na określone cele. Ma również wszelkie dowody zakupów i może udowadniać transakcje w razie potrzeby.
Jakie zalety mają rankingi kont osobistych?
Ranking kont bankowych to nieocenione udogodnienie dla każdego, kto chce otworzyć swój pierwszy rachunek lub zmienić bank, z którego usług korzysta. BANKIER Smart pozwala na porównanie ofert na konta osobiste, dla dziecka, dla młodych i firmowe. To jednak te pierwsze cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników.
Korzystanie z zestawień to spora oszczędność czasu. Wszystkie najważniejsze parametry są wyszczególnione na jednej witrynie, a na dodatek uszeregowane w kolejności od najlepszej oferty. Gdy któraś z nich zainteresuje użytkownika, może on od razu przejść do formularza kontaktowego z placówką finansową. Poza tym rankingi są aktualne, więc ma się pewność o wyborze najlepszej opcji na rynku.
Jak zakłada się konto w banku?
Uruchomienie konta to jedna z najszybszych usług, jakie oferują banki. Wystarczy złożyć wniosek i przedstawić dowód tożsamości, a następnie podpisać umowę regulującą wszelkie warunki korzystania z rachunku. Czasami trzeba uiścić pierwszą wpłatę na rachunek, aby go aktywować. Warto sprawdzić, czy bank nie oferuje założenia konta przez internet. Aktualnie większość placówek na to pozwala. Nie trzeba wtedy nawet wychodzić z domu, a korzystanie z rachunku rozpoczyna się jeszcze tego samego dnia.