Co działa odstraszająco na kleszcze?
Stosowanie preparatów odstraszających kleszcze (takich jak preparaty OFF! Przeciw kleszczom) może zmniejszyć ryzyko przyczepienia się kleszcza do skóry. Preparat ten ma zdolność odstraszania kleszczy i może być stosowany bezpośrednio na skórę.
Czy można uniknąć spotkania z kleszczem?
Wszyscy ludzie są narażeni na ukłucia kleszczy. Jednak różnice w chemii skóry i zapachu ludzi sprawiają, że niektóre osoby mogą być mniej lub bardziej narażone na ataki kleszczy.
Ze względu na szerokie rozprzestrzenienie kleszczy w lasach, na łąkach, nad jeziorami oraz na terenie miast i wsi, mogą one atakować ludzi podczas codziennych prac w przydomowych i działkowych ogrodach, oraz w trakcie wykonywania czynności zawodowych przez rolników, hodowców i pracowników leśnych. Do osób zagrożonych atakami kleszczy należą mieszkańcy miast i wsi uprawiający sport na terenach zielonych, czy zbierający w lasach owoce i grzyby. Często kleszcze napadają na ludzi także podczas wypoczynku na zewnątrz, jak na przykład w parkach i na placach zabaw dzieci. Każdy więc powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed skutkami ukąszeń kleszczy.
Czy środki przeciw kleszczom są bezpieczne?
Na rynku występuje duży wybór preparatów przeciw komarom oraz kleszczom. Repelenty w formie aerozolu, atomizera, czy kremu, są generalnie bezpieczne, ale ich bezpieczeństwo zależy od składników aktywmych i pomocniczych, indywidualnej reakcji organizmu na te składniki oraz sposobu użycia. Dlatego zawsze w przypadku produktów biobójczych, do jakich zaliczane są repelenty przeciw komarom i kleszczom zaleca się czytanie etykiet i stosowanie produktu zgodnie z instrukcjami producenta. Niektóre osoby mogą doświadczać reakcji alergicznej na składniki aktywne zawarte w produkcie, co może obejmować swędzenie, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu nałożenia produktu. Dzieci i osoby z wrażliwą skórą mogą być szczególnie narażone na takie reakcje. W przypadku jakiejkolwiek reakcji niepożądanej należy natychmiast zaprzestać używania produktu i skonsultować się z lekarzem.
Jaki środek na kleszcze?
Atomizer na kleszcze OFF! Przeciw Kleszczom to gwarancja długotrwałej ochrony przed kleszczami. Ten produkt został stworzony z myślą o osobach, które chcą cieszyć się spacerami lub wycieczkami bez obawy o ukąszenie kleszcza. Działanie OFF! jest skuteczne nie tylko w przypadku kleszczy, ale również innych gatunków stawonogów, więc nie musisz się martwić ukąszeniami kleszczy, ale również komarów! Wysokiej jakości składnik aktywny – ikarydyna, zapewnia ochronę przed kleszczami nawet do 12 godzin oraz ochronę przed komarami aż do 10 godzin! Środek jest łatwy w użyciu i bezpieczny dla dzieci powyżej 2 roku życia. Ponadto jego formuła sprawia, że pozostawia przyjemny, świeży zapach na skórze.
Produkt ten wyróżnia nowa, dedykowana kleszczom formuła zawierająca 25% ikarydyny, która skutecznie odstrasza kleszcze i zapobiega ich przywiązaniu się do skóry. Formuła została specjalnie opracowana z myślą o ochronie przed kleszczami, również tymi przenoszącymi boreliozę, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Jednocześnie atomizer OFF! Przeciw Kleszczom jest bezpieczny dla dzieci już powyżej 2 roku życia, dzięki czemu rodzice mogą chronić swoje dzieci przed kleszczami. Spray ten jest łatwy w aplikacji i nie pozostawia tłustych śladów na skórze. Stosując ten produkt, pomożesz chronić swoje dziecko przed uciążliwymi ukąszeniami komarów i kleszczy.
Podsumowanie
Możliwości ochrony przed kleszczami jest zatem wiele. Spraye, żele, aerozole - każda z tych form ochrony przed kleszczami zapewnia optymalne zabezpieczenie. Warto pamiętać, że preparaty te mają określoną skuteczność i trzeba je stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku OFF! Przeciw Kleszczom instrukcja ta jest bardzo przejrzysta, co ułatwia stosowanie.
Ponadto należy ograniczać pobyt w miejscach, w których występują kleszcze, szczególnie w okresach największej ich aktywności. Po powrocie do domu warto dokładnie obejrzeć ubranie i sprawdzić całe ciało, aby upewnić się, że nie znajdują się na nim przyczepione kleszcze.
Komentarz eksperta prof. dr hab. Alicji Buczek z Zakładu Biologii i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Przebywanie ludzi na terenach zielonych w obrębie miast lub poza nimi wiąże się z ryzykiem kontaktu z kleszczami. Aby bezpiecznie wypoczywać warto pogłębić swoją wiedzę o kleszczach i skutkach ich pasożytowania, a przede wszystkim poznać sposoby zabezpieczenia się przed atakami tych stawonogów. Przestrzeganie podstawowych zasad zalecanych w profilaktyce przeciw kleszczowej jest podstawowym i najmniej kosztownych sposobem zabezpieczenia się przed ukłuciami kleszczy.
Kleszcze wraz ze śliną wydzielaną podczas pobierania krwi wprowadzają do żywiciela liczne bioaktywne substancje. Niektóre z nich mogą wywoływać reakcje miejscowe skórne i reakcje ogólnoustrojowe objawiające się zaburzeniami ze strony układu krwionośnego, oddechowego, nerwowego, a nawet pokarmowego, alergie na mięso (zespół alfa-gal) i porażenie kleszczowe. Największe jednak znaczenie medyczne i weterynaryjne kleszczy wiąże się z tym, że mogą one zainfekować swego żywiciela różnymi patogenami. W ślinie kleszczy mogą znajdować się czynniki licznych chorób, między innymi wirusowego kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy, riketsjoz z grupy gorączek plamistych, anaplazmozy i babeszjozy.
Jeśli po ukłuciu kleszcza pojawią się niepokojące objawy, jak na przykład objawy grypopodobne (bóle mięśni, gorączka i bóle głowy), rumień lub inne zmiany skórne, niezwłocznie należy udać się do lekarza rodzinnego lub do specjalistycznej placówki medycznej.
Choroby odkleszczowe rozpoznaje się w oparciu o wywiad (stwierdzenie faktu ukłucia przez kleszcza), obraz kliniczny i testy serologiczne wykonane po kilku tygodniach od ukłucia kleszcza. Najczęściej występującą u ludzi diagnozowaną chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, której obraz kliniczny wiąże się z zajęciem przez krętki Borrelia burgdorferi skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Krętki są przenoszone zazwyczaj przez kleszcze pospolite Ixodes ricinus i wstrzykiwane wraz ze śliną podczas pobierania krwi.
Pospolitym błędem popełnianym przez osoby zaatakowane przez kleszcze jest przedwczesne wykonanie badań serologicznych. W boreliozie przeciwciała w klasie IgM można wykryć po 3-4 tygodniach (maksymalne stężenie osiągają po 6-8 tygodniach), zaś w klasie IgG po ok. 4-6 tyg. (największe stężenie po ok. 4-6 miesiącach). Z tego względu w przypadku incydentu ukłucia kleszcza dopiero po około miesiącu należy więc zrobić testy serologiczne.
Podzielam pogląd wielu lekarzy chorób zakaźnych, że nie ma sensu modne w ostatnich latach badanie kleszcza usuniętego z ciała. Nawet wynik dodatni na obecność krętków u takiego kleszcza nie może być wskazaniem do leczenia. Ryzyko zakażenia człowieka krętkami podczas żerowania kleszcza zależy bowiem od tego jak długo był umocowany w skórze. Badanie wyjętego ze skóry kleszcza nie wyjaśni czy nastąpiła transmisja patogenu.