W barwnej paradzie organizowanej przez ArcelorMittal Warszawa uczestniczyli pracownicy zakładu, osoby związane z firmą, władze dzielnicy oraz uczniowie okolicznych szkół. Marsz odbywa się od ośmiu lat i stanowi, po wieloletniej przerwie, kontynuację obchodów Dnia Hutnika. Dzień Hutnika i tradycje hutnicze decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wpisane w 2024 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
„Przemysł hutniczy to nie tylko fundament naszej gospodarki, ale również dziedzina, która wymaga ogromnego zaangażowania, precyzji i pasji. Nasza praca nie tylko przyczynia się do wzrostu gospodarczego, ale również służyła dobru lokalnej społeczności” - mówiła Agnieszka Gałka-Woźniak, członkini zarządu ArcelorMittal Warszawa.
Warszawska parada była nie tylko okazją do uczczenia tradycji hutniczej, ale również szansą na integrację społeczności lokalnej i celebrowanie wkładu branży hutniczej w rozwój gospodarczy i kulturowy miasta.
„Przemysł hutniczy to ważny element polskiej gospodarki. Maszerując razem z pracownikami, ich rodzinami oraz dziećmi z okolicznych szkół, chcemy pokazać, że myślimy też o przyszłości hutnictwa w Warszawie. Jesteśmy dumni z tego, jak nasza działalność wpisuje się w życie miasta. Naszą stal wykorzystano do budowy stacji warszawskiego metra, południowej obwodnicy Warszawy czy gmachu Muzeum POLIN . Hutnictwo to nie tylko tradycja, to także ciągły rozwój, innowacyjność i zaangażowanie w tworzenie stabilnych miejsc pracy” - dodała Agnieszka Gałka-Woźniak.
Parada na warszawskich Bielanach odbyła się w środę 7 maja, wyruszyła z Ronda Hutników Warszawskich, przemierzając główne ulice dzielnicy, kończąc się uroczystym zgromadzeniem na placu przed siedzibą warszawskiej huty.
Organizatorami marszu byli ArcelorMittal Huta Warszawa, Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa „Warszawscy Hutnicy”, zarząd dzielnicy Bielany. Zakład działa w Warszawie od 1952 roku, a produkcja stali rozpoczęła się w kwietniu 1957 roku. Huta należy do międzynarodowej firmy ArcelorMittal i zatrudnia około 600 osób. Zakład produkuje wyroby długie ze stali węglowych i stopowych, w tym pręty walcowane na gorąco. Są one wykorzystywane w przemyśle samochodowym, maszynowym, łożyskowym, w przeróbce plastycznej oraz w budownictwie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom