Projekt „Fangor Pulsacje” udowadnia, jak wiele wspólnego mają ze soba muzyka i malarstwo. Na scenie same polskie gwiazdy

i

Autor: Bartosz KRUPA/East News

KULTURA I SZTUKA

"FANGOR Pulsacje" to dowód na to, jak wiele wspólnego mają ze soba muzyka i malarstwo. Na scenie same polskie gwiazdy

W tym projekcie nie chodzi o to, by oglądać. Chodzi o to, by doświadczyć. Audiowizualny spektakl inspirowany twórczością Wojciecha Fangora udowadnia, że dźwięk i obraz potrafią mówić jednym głosem. Na scenie – Nosowska, Szroeder, Herbut i Oskar83. W tle – kolory, rytm i przestrzeń, które wymykają się granicom. To widowisko po prostu trzeba zobaczyć.

Malarstwo i muzyka rzadko mają ze sobą tak bliski kontakt. "FANGOR Pulsacje" to projekt, który rozsadza ramy tradycyjnych form artystycznych, zabierając publiczność w podróż przez świat koloru, światła i dźwięku inspirowanego twórczością Wojciecha Fangora – jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku.

Ten spektakl nie tylko interpretuje, ale i przekształca jego dorobek w zmysłowe, niemal fizyczne doświadczenie. Tu sztuka wizualna zaczyna oddychać rytmem muzyki.

Wizja Fangora w nowym świetle

Twórczość Wojciecha Fangora, pioniera op-artu i artysty o międzynarodowej renomie, to przede wszystkim eksploracja przestrzeni. Jego słynna koncepcja "Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej" – dialogu między dziełem a widzem – w spektaklu zyskuje nowy wymiar. Scena przestaje być wyłącznie tłem, widownia – biernym odbiorcą. Wszystko staje się jednym żywym organizmem. Kolory, obrazy, muzyka i światła przenikają się, tworząc pulsującą przestrzeń emocji i skojarzeń.

Dźwięk, który maluje

Za warstwę muzyczną odpowiada Michał "Fox" Król – kompozytor i producent znany z umiejętności łączenia elektroniki z organicznym brzmieniem instrumentów akustycznych. Na potrzeby spektaklu stworzył muzykę, która nie ilustruje, ale współtworzy narrację.

Dźwięk rezonuje z rytmem wizualnych elementów, podkreśla ich dynamikę, czasem je wyprzedza, czasem – cicho za nimi podąża. Jak Fangor operował kolorem, tak Fox pracuje z tonacją, fakturą i kontrastem.

Gwiazdy w służbie sztuki

Do współpracy przy projekcie zaproszono czołowych artystów polskiej sceny muzycznej. Katarzyna Nosowska, Natalia Szroeder, Igor Herbut oraz Oskar83 z PRO8L3M-u dodają spektaklowi siły emocji i różnorodności stylistycznej. Każdy z nich wnosi coś osobistego – interpretację, tekst, głos. Dzięki temu obrazy Fangora zyskują nowy kontekst: nie tylko wizualny, ale i znaczeniowy. To nie ilustracja, ale dialog – czasem spokojny, czasem gwałtowny – między przeszłością a teraźniejszością.

Nowe technologie, nowe emocje

Spektakl nie ogranicza się do prezentacji cyfrowych reprodukcji dzieł. To raczej transformacja malarstwa w środowisko dźwiękowo-wizualne. Dzięki współczesnym środkom technologicznym i innowacyjnej oprawie świetlnej Tomasza Kuczmy udało się stworzyć coś, co nie jest już tylko widowiskiem, lecz pełnoprawnym przeżyciem. Scena i publiczność stapiają się w jedno, a emocje płyną nie tylko z obrazów, lecz także z ich rytmu, powtarzalności i pulsacji – stąd tytuł spektaklu.

Hołd złożony artyście bez granic

"FANGOR Pulsacje" to wyraz uznania dla artysty, który przez całe życie eksperymentował i szukał nowych języków wyrazu. Zrealizowany za zgodą i na licencji Fangor Foundation spektakl nie tylko chroni jego dziedzictwo, ale też tchnie w nie nowe życie. Dzięki partnerstwu z domem aukcyjnym DESA Unicum – liderem polskiego rynku sztuki – projekt zyskuje dodatkowy wymiar: przypomnienie, że sztuka może być żywa, aktualna i dostępna.

Terminy i sprzedaż biletów

Wydarzenie odbędzie się w tych miastach:

  • 13 września – Warszawa, COS Torwar
  • 21 września – Wrocław, Hala Stulecia
  • 27 września – Katowice, Spodek
  • 18 października – Gdańsk/Sopot, Ergo Arena
  • 16 listopada – Łódź, Atlas Arena

Sprzedaż biletów startuje 17.04 (czwartek) o godz. 12:00 NA Allegro Smart Presale, a 18.04 (piątek) o godz. 12:00 rusza otwarta sprzedaż na www.fangor.art.

Przeczytaj też: Ruszył 66. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Gdzie i w jakie dni posłuchamy muzyki w plenerze?

Byliśmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzieje się!