Atronauci poszukiwani. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Atronauci poszukiwani. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór

Astronauci poszukiwani! Taka okazja zdarza się raz na kilkanaście lat. Kto ma szansę?

2021-02-16 16:55

Kosmos na wyciągnięcie ręki - i to dosłownie! Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór na astronautów i astronautki po raz pierwszy od kilkunastu lat! Jest grupa, która ma szczególne szanse. Znajdujesz się w niej? Jak aplikować na stanowisko astronauty?

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki

Spis treści

  1. Europejska Agencja Kosmiczna szuka astronautów! Gigantyczna konkurencja
  2. Jak zostać astronautą? Sprawdź, czy spełniasz warunki
  3. Sześć etapów rekrutacji
  4. Jak aplikować na stanowisko astronauty?

Europejska Agencja Kosmiczna szuka astronautów! Gigantyczna konkurencja

Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje astronautów. Taka okazja zdarza się raz na kilkanaście lat! Żeby udać się w międzygalaktyczną podróż trzeba spełnić wiele warunków i pokonać silną konkurencję. Kiedy w maju zeszłego roku swoją rekrutację otworzyła NASA, zgłosiło się 12 tysięcy kandydatów.

Jak zostać astronautą? Sprawdź, czy spełniasz warunki

- Taki kandydat powinien być wolny od jakiejkolwiek choroby. Nie powinien być uzależniony od narkotyków, alkoholu, tytoniu. Powinien mieć przede wszystkim normalny zakres ruchów i funkcjonalności we wszystkich stawach. Musi być zdolny pracować w dość stresującym środowisku - tłumaczy Oskar Zdunek z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Sześć etapów rekrutacji

Przyszli astronauci muszą też uzbroić się w cierpliwość. Rekrutacja jest trudna i długa -  ma sześć etapów. Rusza pod koniec marca, a zakończy się dopiero w październiku przyszłego roku. Później zaplanowane jest wielomiesięczne szkolenie w ośrodku kosmicznym. - To otwiera dużo nowych możliwości. Może pojawią się nowe miejsca, na które można polecieć, można zobaczyć. Może już Mars czy Księżyc będzie się wyłaniał. Do tej pory była to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Teraz będą pojawiały się nowe możliwości - dodaje Zdunek.

Jak aplikować na stanowisko astronauty?

Kandydaci, którzy marzą o locie w kosmos, pomoc przy składaniu wniosków mogą znaleźć w Polskiej Agencji Kosmicznej. Do tej pory, jedynym Polakiem w kosmosie był gen. Mirosław Hermaszewski, który swój lot odbył pod koniec lat 70-tych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Dojarz węży, sekser i gumolog! NAJDZIWNIEJSZE zawody świata! Wiesz, co ONI ROBIĄ?!

Pytanie 1 z 10
Kim jest "Upychacz Pasażerów"?