Dworczyk odkręca "błąd systemu". Kiedy szczepienia 40-latków zarejestrowanych na kwiecień?

2021-04-01 14:01
szczepienia
Autor: poznan.pl

Zamieszanie z rejestracją na szczepienia młodszych roczników. 40-latkowie, którzy dostali termin w kwietniu, nie będą mogli wtedy się zaszczepić. W piątek mają otrzymać nowy termin. Minister Michał Dworczyk, na konferencji prasowej, odkręcał "błąd systemu", do którego doszło w czwartek, 1 kwietnia.

- Dzisiaj w nocy, dla osób pomiędzy 40 a 59 rokiem życia, które wypełniały od stycznia elektroniczny formularz, w którym deklarowały gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania - powiedział minister Michał Dworczyk na czwartkowej konferencji. - Założenie było takie, że te osoby zaczną być obdzwaniane przez automat z propozycjami terminów na drugą połowę maja. Wskutek błędu systemu, te osoby zaczęły być zapisywane również w kwietniu - powiedział Dworczyk.

Jak poinformował minister, kwietniowe terminy otrzymało około 60 tys. 40-latków.

- Te ok. 60 tys. osób, które zostały zapisane na szczepienie kwietniu, dostaną informację o anulowaniu tego terminu i propozycję zmiany na termin majowy - zapowiedział Dworczyk.

Jak tłumaczył Dworczyk, wcześniejsza rejestracja młodszych roczników wynikała z tego, że w grupie 60+ zaczęło maleć zainteresowanie szczepieniami.

Zamieszanie rozpoczęło się rano. W internecie zaczęła krążyć informacja, że na szczepienia mogą zapisywać się nawet 40-latkowie.

Po rozpoczęciu rejestracji, okazało się, że niektórzy dostali nawet kwietniowy termin przyjęcia dawki. Wkrótce jednak system rejestracji się zawiesił, a niedługo potem została ona wstrzymana.

- Naprawa systemu powinna nastąpić do końca dnia - powiedział Dworczyk.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przyznają: popełniono błąd.

Radosław Fogiel pisze na Twitterze: błąd systemu polegał na wyznaczaniu terminów szczepień wcześniejszych niż druga połowa maja, a nie na uruchomieniu zapisów dla 59-40.

Nie padają z ich strony jednak żadne słowa o ukaraniu winnych.

Tymczasem opozycja ma jasne stanowisko w sprawie zamieszania z rejestracją na szczepienia.

- Odpowiedzialni za chaos w szczepieniach powinni zostać zdymisjonowani, jeśli to wina ministra Michała Dworczyka to powinien zostać on zostać natychmiast odwołany przez premiera - podkreślił Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem, muszą być konsekwencje za decyzje niszczące zaufanie do procesu szczepień

- Ile jeszcze możemy znosić te rządy gamoni? - pyta z kolei Szymon Hołownia.

Raport z Anteny 01.04
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze