Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Dopiero rozpoczęło się lato, a w Polsce już utonęło 100 osób!

2022-06-22 12:53

Chociaż pierwszy dzień lata kalendarzowego zawsze przypada 22 czerwca, to gorące temperatury już zachęciły wiele osób do spędzania czasu wolnego nad wodą. Niestety statystyki podane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie pozostawiają złudzeń, Polacy nadal zapominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Tylko od kwietnia w Polsce utonęło sto osób

Od początku kwietnia utopiło się w Polsce już sto osób. We wtorek pod wodą śmierć znalazły 4 osoby, w tym dwóch nastolatków. Wczoraj utonęły 4 osoby w województwach: dwie osoby mazowieckim – w Górze Kalwarii, lubelskim – w Łubkach i podkarpackim – w Głowience – podało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 RCB przedstawiło też przerażające statystyki, z danych wynika od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 100 utonięć.

We wtorek wieczorem k. Góry Kalwarii odnaleziono ciała dwóch chłopców, którzy utopili się w Wiśle. Poszukiwania trwały od niedzieli. Według wstępnych danych policji, w upalną niedzielę 19 czerwca, utonęło w Polsce dziewięć osób - to najwyższa dzienna liczba takich wypadków w czerwcu.

RCB apeluje, aby nigdy nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, pływać tylko w wyznaczonych miejscach, stosować się do poleceń ratownika.

Przypomina też inne zasady bezpieczeństwa nad wodą.

"Nie wbiegaj rozgrzany do wody, nie wypływaj na materacu daleko do brzegu, nie wchodź do wody po posiłku, nie skacz do wody w nieznanych miejscach, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym" - podkreśla RCB.

Trzech nastolatków wskoczyło do Wisły, wypłynął jeden. Akcja poszukiwawcza w Górze Kalwarii