Do czego służą SZCZOTKI W RUCHOMYCH SCHODACH? Na pewno nie do czyszczenia butów. Będziecie zaskoczeni!

2021-10-28 7:00
Do czego służą SZCZOTKI W RUCHOMYCH SCHODACH? Na pewno nie do czyszczenia butów. Będziecie zaskoczeni!
Autor: pixabay.com/ Canva Do czego służą SZCZOTKI W RUCHOMYCH SCHODACH? Na pewno nie do czyszczenia butów. Będziecie zaskoczeni!

Podczas zakupów w galeriach handlowych zapewne wielokrotnie zastanawialiście się, do czego służą szczotki umieszczone na bokach ruchomych schodów. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie są przeznaczone do czyszczenia butów. Pełnią inną znacznie ważniejszą funkcję. Rozwiązanie tej zagadki znajdziecie w artykule poniżej. Będziecie zaskoczeni!

Pierwsze ruchome schody na świecie opatentował w 1892 roku Jesse Reno. Zbudował je w 1896 roku wzdłuż Old Iron Pier na Coney Island. Pasażerowie byli przewożeni na przenośniku taśmowym pod kątem 25 stopni. W Polsce pierwsze schody ruchome zainstalowano na Górnym Śląsku pod koniec lat 30. XX wieku. Po II wojnie światowej uruchomiono je we Wrocławiu, w Spółdzielczym Domu Towarowym, późniejszym SDH Feniks, w 1946 roku. Były to ocalałe schody zamontowane w 1929 roku w ówczesnym Domu handlowym braci Barasch. Kolejne ruchome schody zostały otwarte na otwartej 22 lipca 1949 w Warszawie Trasie W-Z. Konstrukcja produkcji radzieckiego przedsiębiorstwa Mietrostroj posiadała trzy biegi, z możliwością zmiany kierunku ruchu, o przepustowości 10 000 osób na godzinę i pokonywała różnicę poziomów wynoszącą 12 metrów. Od 2015 najdłuższe schody ruchome w kraju znajdują się na stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Mają 36 m długości.

Do czego służą szczotki w ruchomych schodach? Na pewno nie do czyszczenia butów. Będziecie zaskoczeni!

Jednym z charakterystycznych elementów ruchomych schodów, który zwraca uwagę wielu osób, są zamontowane po ich bokach szczotki. Do czego właściwie służą? Jeżeli uważacie, że do czyszczenia butów, to jesteście w ogromnym błędzie. Szczotki te montowane są przy ruchomych schodach wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. W bardzo ciekawy sposób wytłumaczyli to twórcy popularnego kanału YouTube „Jasna strona”. Filmik możecie obejrzeć poniżej.

Dawid Kwiatkowski - piosenka Nieważne PIERWSZY RAZ na żywo w ESKA LIVE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze