Czeka nas komórkowy blackout?! Europa szykuje się na przerwy w działaniu sieci komórkowej

i

Autor: pixabay.com Czeka nas komórkowy blackout?! Europa szykuje się na przerwy w działaniu sieci komórkowej

Czeka nas komórkowy blackout?! Europa szykuje się na przerwy w działaniu sieci komórkowej

2022-09-29 9:50

Jeszcze do niedawna o blackoucie czytaliśmy jedynie w książkach, a teraz m.in. z powodu wojny w Ukrainie możliwe są nie tylko przerwy w dostawach energii elektrycznej. Realne jest również wyłączenie sieci komórkowych. Państwa w Europie już się na to przygotowują.

Putin doprowadzi do kryzysu energetycznego

Jedną z konsekwencji wojny w Ukrainy było wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu do Europy. Władimir Putin w ten sposób chce doprowadzić do kryzysu na starym kontynencie, a co za tym idzie do jeszcze większych podziałów. Zwłaszcza, że brak tego paliwa przy ewentualnej srogiej zimie może doprowadzić do braków prądu. A to w końcu będzie przyczyną przez w działaniu sieci komórkowych.

Jak podaje agencja „Reuters” przedstawiciele branży telekomunikacyjnej twierdzą, że obawiają się, że sroga zima wystawi europejską infrastrukturę telekomunikacyjną na próbę, zmuszając firmy i rządy do podjęcia prób złagodzenia jej skutków. Już teraz europejscy operatorzy telekomunikacyjni stają przed zadaniem przeglądu swoich sieci, aby zmniejszyć dodatkowe zużycie energii i zmodernizować swój sprzęt, używając bardziej energooszczędnych projektów radiowych.\

Dodatkowo aby oszczędzać energię, firmy telekomunikacyjne używają oprogramowania do optymalizacji przepływu ruchu, usypiania wież, gdy nie są używane, i wyłączania różnych pasm widma.

Brak systemów rezerwowych doprowadzi do komórkowego blackoutu?

Obecnie jednak w dalszym ciągu w wielu krajach europejskich nie ma wystarczającej liczby systemów rezerwowych, aby poradzić sobie z powszechnymi przerwami w dostawie prądu. W dalszej perspektywie może to doprowadzić do przerwy w działaniu sieci komórkowych.

Według „Reutersa” kraje Unii Europejskiej, w tym Francja, Szwecja i Niemcy, starają się zapewnić ciągłość komunikacji, nawet jeśli przerwy w dostawie prądu wyczerpią zapasowe baterie zainstalowane w tysiącach anten komórkowych rozmieszczonych na ich terytorium. Europa ma prawie pół miliona wież telekomunikacyjnych, a większość z nich ma zapasowe baterie, które działają przez około 30 minut, aby uruchomić anteny mobilne.

Przerwy w dostawach prądu. Te instytucje mają priorytet

We Francji przygotowany został już plan, które instytucje będą traktowane priorytetowo w przypadku problemów z dostawami prądu. Według „Reutersa” dystrybutor energii elektrycznej Enedis jest w stanie wyizolować sekcje sieci, aby zaopatrywać priorytetowych klientów, takich jak:

  • szpitale,
  • kluczowe instalacje przemysłowe,
  • wojsko.
B. BUDKA: SŁOWA R. SIKORSKIEGO BYŁY GŁUPIE

Źródło: Reuters