Straż Graniczna

i

Autor: POSG Straż Graniczna

Straż Graniczna

Cudzoziemcy nadal szturmują granicę polsko-białoruską. Straż Graniczna podała kolejne liczby

2023-04-02 9:26

97 cudzoziemców próbowało w sobotę, 1 marca dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, 39 z a nich podchodziło pod stalową barierę na granicy, ale na widok polskich patroli wycofało się w głąb Białorusi – podała SG w raporcie z minionej doby.

Próbowali przedostać się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna ich zatrzymała

W okolicach Białowieży zatrzymano też dwóch kolejnych tzw. kurierów – Gruzina i obywatela Mołdawii. Pierwszy z nich przewoził w busie szesnastu nielegalnych migrantów, pochodzących z Afganistanu i Pakistanu. Drugi wiózł samochodem czterech Jemeńczyków – podała SG w niedzielę, 1 marca, rano na Twitterze.

Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali blisko 170 osób podejrzanych o pomocnictwo i organizację nielegalnego przekraczania granicy. Także od początku roku przejść nielegalnie z Białorusi do Polski próbowało ponad 5,5 tys. migrantów, z czego w marcu było to ponad 2,5 tys. prób. Obecnie liczba prób dochodzi lub przekracza sto dziennie. W ocenie służb granicznych jest ich więcej, bo poprawiła się pogoda.

Zapora elektroniczna na granicy polsko-białoruska

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

Przejścia graniczne z Białorusiom w województwie Podlaskim są zamknięte

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania
Sonda
Ile godzin dziennie korzystasz z Instagrama w ciągu dnia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE