Relacja na żywo z Watykanu:
Czarny dym wydobył się z komina na Placu Św. Piotra [AKTUALIZACJA]
Minęła godz. 21. Czarny dym unosi się nad Kaplicą Sykstyńską. Plac św. Piotra zaczyna pustoszeć. Dzisiaj papieża nie wybrano. Oklaski oczekujących miały przyspieszyć wybór, ale już wiemy - dzisiaj decyzji nie poznamy.
Następne głosowanie odbędzie się w czwartek 8 maja. Wtedy dymu (czarnego lub białego) należy spodziewać się do południa oraz (jeżeli nadal papież nie zostanie wskazany) - wieczorem ok. godziny 19.
Setki osób na Placu Św. Piotra czekają na rezultat pierwszego głosowania na konklawe
Już około 30 tysięcy osób zgromadziło się w środę wieczorem na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na rozpoczętym tego dnia konklawe. Ludzie wpatrują się w komin na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, z którego uniesie się dym obwieszczający rezultat głosowania.
Przed bazyliką watykańską i wokół placu stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi i turyści z całego świata.
Cały czas napływają kolejne osoby i grupy.
Setki osób zgromadziły się w środę na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia. Wynik głosowania obwieści dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, najwcześniej po godzinie 19.
Na placu przed bazyliką watykańską stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi, turyści z całego świata. Niektóre grupy wiernych trzymają flagi swoich krajów. Przybywa coraz więcej osób.
133 kardynałów uczestniczących w konklawe złożyło w środę w Kaplicy Sykstyńskiej przysięgę na dochowanie jego tajemnicy. To ostatni publiczny akt wyboru papieża. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte po wydaniu polecenia extra omnes. Od tej pory wszystko odbywa się w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego.
Kaplica Sykstyńska zamknięta
Elektorzy podchodzą po kolei do otwartej księgi Ewangelii i przyrzekają: "Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam". Kładąc rękę na księdze mówią: "Tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam".
Po zakończeniu przysięgi abp Diego Giovanni Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych wygłosił słowa: „extra omnes” (wszyscy na zewnątrz), po których Kaplicę Sykstyńską opuściły wszystkie osoby postronne, oprócz wyznaczonego kaznodziei i kilku osób funkcyjnych, a mistrz ceremonii liturgicznych zamknął kaplicę od środka.
Przysięga przy otwartej księdze Ewangelii
Elektorzy wysłuchają rozważań byłego papieskiego kaznodziei, sędziwego kardynała Raniero Cantalamessy, który pozostanie w kaplicy; potem wraz z ceremoniarzem opuści ją.
Od tego momentu nie będzie żadnego kontaktu między kardynałami w zamkniętej kaplicy a światem zewnętrznym. Elektorzy przystąpią do jedynego w środę głosowania. Do wyboru papieża potrzeba większości dwóch trzecich, czyli 89 głosów.
Rezultat pierwszego głosowania ogłoszony dymem z komina na dachu kaplicy oczekiwany jest około godziny 19-19.30. Według przewidywań będzie to dym czarny, oznaczający brak wyboru. Jego dokonanie obwieszczane jest natomiast białym dymem.
Wejście na konklawe
Procesja kardynałów z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej i wejście na konklawe rozpoczęło się o 16:30.
133 elektorów kardynałów recytuje przysięgę tajemnicy i wysłucha medytacji byłego Kaznodziei Papieskiego.
Kolejnym podniosłym wydarzeniem jest wspólne odczytanie przez wszystkich elektorów tekstu przysięgi: My, wszyscy i poszczególni kardynałowie elektorzy, obecni przy tym wyborze papieża przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy zachować wiernie i skrupulatnie wszystkie przepisy zawarte w konstytucji apostolskiej papieża Jana Pawła II +Universi Dominici gregis+, ogłoszonej 22 lutego 1996 r. Równocześnie przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany Biskupem Rzymskim dołoży starań, by wiernie wypełniać munus Petrinum Pasterza Kościoła powszechnego i nie ustanie w wysiłku zapewniania i bronienia wytrwale praw duchowych i doczesnych oraz wolności Stolicy Świętej.
Przygotowanie do konklawe
Jak relacjonuje portal vaticannews.va, przygotowania do konklawe trwają od pierwszych dni po śmierci papieża Franciszka, kiedy zwołano pierwsze kongregacje generalne. To na nich kardynałowie ustalali szczegóły wyboru papieża oraz dyskutowali o sprawach, ich zdaniem, najważniejszych dla Kościoła.
Proces przygotowania i rozpoczęcia konklawe odbywa się według procedur zawartych w dokumentach i aktach papieskich.
O godzinie 15.45 kardynałowie udali się z Domu Świętej Marty do Pałacu Apostolskiego. Z Kaplicy Paolińskiej nastąpiło wejście na konklawe do Kaplicy Sykstyńskiej. Śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych oraz hymn do Ducha Świętego „Veni Creator” elektorzy wejdą na miejsce, które na mocy Konstytucji apostolskiej jest obecnie stałą siedzibą konklawe.
Dodajmy, że przy wejściu do Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje kolejność według rangi i kreacji kardynalskiej: od „najmłodszego” kardynała diakona (Koovakad) do najstarszego kardynała biskupa (Parolin).
Jedno głosowanie i dym wieczorem
W środę 7 maja, zgodnie z Kontytucją Universi Dominici Gregis przewidziano tylko jedno głosowanie.
Papież zostanie wybrany, jeśli jeden kandydat uzyska co najmniej dwie trzecie głosów wszystkich elektorów, czyli 89 na 133 możliwe. Jeśli tak się stanie, wieczorem z komina na Kaplicy Sykstyńskiej uniesie się biały dym – przez około 6 minut. Jeśli nie dojdzie do wyboru papieża, dym będzie czarny, a kolejne głosowania odbędą się w czwartek i – jeśli wciąż nie będzie rozstrzygnięcia – w kolejnych dniach. Przewiduje się, że dym tego dnia może pojawić się około godz. 19.00 - wyjaśnia vaticannews.va.