Charków. Rosyjska bomba spadła na cmentarz wojenny. Spoczywają tam polscy żołnierze

i

Autor: Wikimedia Commons: Pogribow

Charków. Rosjanie zbombardowali cmentarz wojenny. Spoczywają tam polscy żołnierze

2022-03-23 14:35

Rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego zamordowani z rozkazu Stalina - poinformował w środę znajdujący się na miejscu zdarzenia reporter PAP Andrzej Lange.

Na cmentarzu widać ślady po wybuchach, pociski trafiły - symbolicznie - w tabliczki z nazwiskami polskich oficerów zamordowanych przez NKWD - poinformował dziennikarz PAP. - Na krzyżach widać ślady po odłamkach, widzimy leje po bombach - dodał.

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach wzniesiono w latach 1999–2000. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-38, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r.

W lesie pod Charkowem - w pobliżu sanatorium NKWD - w 1940 r. grzebano przywożone ciężarówkami zwłoki polskich oficerów, mordowanych w piwnicach gmachu NKWD w Charkowie. Pierwszy transport wyruszył ze Starobielska do Charkowa w nocy 5/6 kwietnia 1940 r.

Na cmentarzu pochowany jest m.in. dziadek ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Raua.

ppłk Krzysztof Przepiórka: Rosyjski okręt tonie. Putin chce przetestować art. 5 NATO [Super Raport]

Wojna rozgrywa się również online! Jak walczyć z dezinformacją? Co czujemy w obliczu zagrożenia? Włącz podcast i posłuchaj ekspertów!

Listen to "Drogowskazy" on Spreaker.