Burze przeszły nad Polską. Straż pożarna odnotowała ponad 1,6 tys. interwencji. Najgorzej na Podkarpaciu i w Małopolsce

2025-07-07 21:50

Przez Polskę przetacza się front atmosferyczny, który przyniósł ze sobą intensywne opady i silny wiatr. Straż pożarna odnotowała aż 1607 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków tych gwałtownych zjawisk pogodowych.

Burze przeszły nad Polską. Ponad 1,6 tys. interwencji strażackich

i

Autor: Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska

Najgorzej na Podkarpaciu i w Małopolsce

Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski, najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: podkarpackim (777 zgłoszeń), małopolskim (472 zgłoszenia) oraz lubelskim (172 zgłoszenia).

Strażacy prowadzą działania w całym kraju, koncentrując się na usuwaniu podtopień ulic, piwnic oraz budynków mieszkalnych, usuwaniu przewróconych drzew z jezdni, budynków i pojazdów, a także zabezpieczaniu miejsc zdarzeń oraz zagrożonych obiektów.

Kierzkowski przekazał, że w powiecie łańcuckim (woj. podkarpackie) zawiązuje się sztab kryzysowy. W powiecie odnotowano około 200 zdarzeń, w tym około 50 zerwanych bądź uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Burze przeszły nad Polską. Zobacz zdjęcia z regionów

Ewakuacja obozu harcerskiego w Brzeźnicy

W województwie małopolskim najwięcej interwencji miało miejsce w Brzesku (206), Bochni (166), Tarnowie (46) i Dąbrowie Tarnowskiej (20). Działania dotyczą głównie uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych, powalonych drzew blokujących przejazd oraz stwarzających zagrożenie.

Kierownik obozu harcerskiego w Brzeźnicy (pow. Bocheński) podjął decyzję o przemieszczeniu dwanaściorga dzieci i trzech osób dorosłych na plebanię do Poręby Sypytkowskiej.

Sytuacja jest dynamiczna i stale monitorowana przez Stanowiska Kierowania Komendantów Wojewódzkich PSP. Strażacy pozostają w gotowości do dalszych działań, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom dotkniętych regionów. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie wychodzenia z domu w czasie burz oraz śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych i ostrzeżeń RCB - zaznaczył Kierzkowski.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia w Polsce

Ostrzeżenie II stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w poniedziałek od godz. 13 do 21 na Podkarpaciu oraz w części województw lubelskiego i małopolskiego. Synoptycy prognozują tam intensywne opady deszczu do 50 mm, silne porywy wiatru do 100 km/h oraz lokalne opady gradu.

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami obejmują m.in. pozostałe części Lubelszczyzny i Małopolski, a także część Mazowsza, Świętokrzyskiego i Śląskiego oraz zachodnią Polskę: woj. lubuskie, fragmenty Wielkopolski, Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego. W tych regionach możliwe są opady deszczu do 35 mm, wiatr w porywach do 85 km/h oraz grad. Alerty będą obowiązywać od popołudnia do wieczora.

Quiz. Zgadnij, gdzie jest ta uczelnia. My podajemy skrót, wy wskazujecie miasto
Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się UJ?