Branża fitness pozywa rząd za pandemię. Przedsiębiorcy walczą o odszkodowania

2021-02-02 18:19
Branża fitness pozywa rząd za pandemię. Przedsiębiorcy walczą o odszkodowania
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Branża fitness pozywa rząd za pandemię. Przedsiębiorcy walczą o odszkodowania

Pozew zbiorowy i kilkaset pozwów indywidualnych - zapowiada branża fitness. To odpowiedź na długi lockdown, który pozbawił przedsiębiorców możliwości zarobku. W poniedziałek otworzyła się co druga siłownia w kraju - informowała Polska Federacja Fitness na podstawie kart abonamentowych. Teraz, jak zapowiadają przedstawiciele branży czas na kolejne kroki.

Branża weselna w Toruniu złożyła czarne róże pod biurem poselskim Iwony Michałek z Prawa i Sprawiedliwości

Branża fitness pozywa rząd za pandemię

Będzie pozew zbiorowy, będzie też kilkaset pozwów indywidualnych, aby każdy z przedsiębiorców osobno mógł o te odszkodowania walczyć - zapowiada branża fitness. - Pierwsza część to jest pozew zbiorowy, w celu wykazania nielegalności lockdownu, a kolejna to jest już pozew, a właściwie kilkaset pozwów indywidualnych, na zasadzie odszkodowawczej. Ponieważ pozew zbiorowy pod kątem odszkodowania jest bardzo trudny do wyliczenia. Według wielu kancelarii to jest najlepsza droga pod kątem odszkodowań - mówi Tomasz Napiórkowski, szef Polskiej Federacji Fitness.

Czytaj także: Branża fitness chce odszkodowań za lockdown. Rząd musi się szykować na lawinę pozwów

Ustawa odszkodowawcza

W tym samym czasie wraz z senatorami niezależnymi prowadzone są prace nad ustawą odszkodowawczą dla wszystkich branż, które straciły pieniądze, a czasem biznesy w trakcie lockdawnu - dodaje Napiórkowski. - Ustawa jest swojego rodzaju ugodą. Idąc drogą pozwów uzyskałbym jako przedsiębiorca 100 proc. poniesionych strat, a ustawa ma przewidywać, że będzie to 70 proc. I jeszcze jedna rzecz, która jest moim zdaniem bardzo uczciwa - od poniesionych strat będziemy odejmować uzyskaną pomoc - podkreśla.

Gigantyczne straty

Podobne działania podjęła już Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, która złożyła pierwszy pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Sama branża fitness wyliczyła swoje straty na od 4 do 5 miliardów złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze