Będą szczepienia przeciw COVID-19 w pracy? Pracodawca może zorganizować punkt szczepień

i

Autor: Pixabay

Będą szczepienia przeciw COVID-19 w pracy? Pracodawca może zorganizować punkt szczepień

2021-01-07 10:43

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Mapa punktów jest już znana, ale będzie aktualizowana. Pojawią się też mobilne punkty szczepień. Okazuje się, że szczepenia mogą odbywać się w zakładach pracy. Na jakich zasadach?

Szczepienia przeciw COVID-19 w pracy

Szczepienia przeciw COVID-19 w pracy? Brzmi abstrakcyjnie? Okazuje się, że jest taka opcja. Jak podaje serwis money.pl, pracodawca może zorganizować punkt szczepień przeciw COVID-19 w firmie. Narodowy Program Szczepień przewiduje taką możliwość - chodzi o utworzenie mobilnych punktów szczepień. Co ważne, takie działanie jest bezpłatne:

- Choć powszechne zapisy na szczepienia jeszcze nie ruszyły, to jednostki medyczne, które mogą taki punkt zorganizować, a także ubezpieczyciele, zaczęli już zbierać chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w firmie - mówi Xenia Kruszewska, dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia dla money.pl.

Zorganizowanie takiego punktu szczepień jest stosunkowo łatwe. Przedsiębiorca musi zgłosić się do podmiotu oferującego świadczenie i określić, ile osób byłoby chętnych na szczepienie. Co ważne, cała odpowiedzialność za transport, ptrzechowywanie szczepionek i samo szczepienie spoczywa na partnerze medycznym. Przedsiębiorca nie ponosi przy tym żadnych kosztów.

Mapa punktów szczepień przeciw COVID-19

Dodajmy, że 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych. Na stronach rządowych już udostępniono mapę punktów szczepień z podziałem na województwa. Mapa już jest obszerna i będzie na bieżąco aktualizowana. Można znaleźć ją pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Każda osoba chcąca przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 musi dokonać rejestracji - elektronicznie lub u lekarza POZ. Dalej otrzyma powiadomienie o wyznaczonym dla niej terminie i miejscu szczepienia. Najprawdopodobniej będzie to wiadomość SMS. W punkcie szczepień lekarz dokona kwalifikacji i stwierdzi, czy nie ma przeciwskazań do szczepienia. Po szczepieniu pacjent będzie poddany krótkiej obserwacji.

Procedura będzie powtarzana po ok. 21 dniach od pierwszego szczepienia. Druga dawka nie będzie wymagała rejestracji.

Czy szczpienie przeciw COVID-19 jest obowiązkowe?

Co ważne, szczepionka przeciw COVID-19 jest dobrowolna i bezpłatna. To oznacza, że nikt nie może nas zmusić do szczepienia, jednak dopiero przy zaszczepieniu większości populacji będzie można mówić o wygranej z pandemią i znoszeniu obostrzeń.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?
Posłuchaj, jak przeciwdziałać zadzieraniu się skórek przy paznokciach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ten karambol wstrząsnął polskim Internetem. "Ale urwał!" ma już 11 lat
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE