Bayraktar Kemankeş. Nowy pocisk z Turcji zasieje popłoch w szeregach wroga

2023-04-28 11:27

Teknofest to odbywające się obecnie w Turcji targi lotniczo-technologiczne, na które warto zwrócić większą uwagę A to między innymi za sprawą firmy Baykar, która zaprezentowała swój najnowszy produkt z dobrze znanej linii "Bayraktar" - Kemankeş. Ten określany mianem "smart" mały pocisk manewrujący jest naszpikowany najnowszymi zdobyczami techniki i - umówmy się - nie chciałbyś, aby trafił w ręce twoich wrogów!

Kemankeş to historyczna nazwa i nawiązuje do łuczników Imperium Osmańskiego, którzy trafiali w cel z bezbłędną precyzją, niezależnie od warunków pola bitwy. Przydomek ten nosił między innymi Kara Mustafa Pasza, wielki wezyr, który wsławił się podbiciem Bagdadu.

Najnowsze dziecko firmy Baykar waży 35 kilogramów i może niszczyć cel w promieniu do 200 kilometrów. Jest w stanie utrzymywać się w powietrzu przez równo godzinę i osiągnąć maksymalną prędkość 0.7 macha. Kemankeş może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy, a dzięki technologii przeciwzakłóceniowej jest odporny na sygnały transmitowane przez wroga.

Nowy pocisk i jego wyposażenie: silnik odrzutowy, stabilizowany system kamer i oprogramowanie sztucznej inteligencji, to całkowicie autorski projekt tureckiej firmy. Można go z dronem Bayraktar TB2 i wszystkimi modelami bezzałogowych statków powietrznych.

Polsce grozi atak rosyjskich dronów? Maksymilian Dura: Polska nie reaguje w odpowiedni sposób.

Jak podkreśla lider zespołu inżynierów platformy Baykar, Burak Özbek dzięki Kemankesowi zwiększą się zdolność ofensywna drona TB2.

"Dzięki amunicji naprowadzanej laserowo, której obecnie używamy, musisz podejść do celu i zobaczyć cel. To stawia cię w strefie ryzyka. Ponieważ zapewniamy łączność powietrze-powietrze w szczególności z samolotami TB2 lub platformy głównej, Kemankeş osiągnął możliwość atakowania elementów wroga z dużo większej odległości, nawet bez wchodzenia w ryzykowny obszar.

"Pocisk może atakować cel, przetwarzając obrazy za pomocą własnego systemu gimbala i sztucznej inteligencji. Może również działać w środowiskach walki elektronicznej z własnymi przeciwzakłóceniowymi systemami GNSS. W tym sensie myślę, że TB2 znacznie zwiększy swoje możliwości. Nazwaliśmy go Kemankeş, ponieważ osiągniemy tę samą legendarną precyzję naszym minipociskiem manewrującym" - dodał Özbek.

Zaprezentowany na targach egzemplarz nie jest tylko wizją przyszłości. Produkcja seryjna ma ruszyć jeszcze w 2023 roku.