Znikający mural na Placu Europejskim

i

Autor: materiały prasowe Znikający mural na Placu Europejskim

Znikający Mural na placu Europejskim! Pojawia się tylko w wyjątkowych okolicznościach! [ZDJĘCIA]

2022-07-04 10:01

Wyjątkowy mural na placu Europejskim w Warszawie! Można go zobaczyć wyłącznie, gdy zaistnieją konkretne okoliczności. Znikający Mural nawiązuje do pokoju na świecie. Zobacz zdjęcia!

Znikający Mural w Warszawie: Kiedy się pojawia?

Oficjalnie odsłonięto niezwykłe dzieło, które powstało na Placu EuropejskimZnikający Mural. Tematyka muralu nawiązuje do aktualnie ważnego aspektu – pokoju na świecie. Za realizację pomysłu odpowiedzialni są artyści zrzeszeni w fundacji sztuki Galeria Przechodnia.

Znikający Mural powstał na całym obszarze największej fontanny na Placu Europejskim i pojawia się w momencie zetknięcia dzieła z wodą, czyli włączenia fontanny lub opadów deszczu. Oficjalnemu odsłonięciu dzieła towarzyszył happening muzyczny z występem grupy Pogodno.

Elementami kluczowymi muralu są:

  • Syrena i Tryton – ułożeni w formie symbolu yin i yang, oznaczającego idealną równowagę, połączenie dualizmu rzeczywistości, porządek oraz harmonię rządzące całym wszechświatem,
  • Gołąbek Picasso – namalowany na warszawskiej Woli podczas jego wizyty w Polsce,
  • Tekst piosenki lidera zespołu Pogodno „Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem” – nawiązujący do tematu muralu,
  • słowa „Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy” – to tekst w pięciu językach (polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim) znajdujący się na obrysie muralu.

Do malowania liter w muralu zostali zaproszeni ludzie ze świata sztuki, estrady, kultury, sportu, zaprzyjaźnieni z Galerią Przechodnią – tym samym mają oni realny wkład w jego finalne powstanie.

Czytaj także: Jeziorko Czerniakowskie oblegane przez tłumy. Sprawdzamy, czy jest tam bezpiecznie

- Okazuje się, że pokój na świecie nie jest czymś stałym - ta teza stała się myślą przewodnią do powstania naszego Znikającego Muralu. Do tej pory takie dzieła powstawały m.in. w Connecticut czy Seulu - tu, dzięki zastosowaniu specjalnych nano farb, pojawiały się w porze monsunowej i miały za cel poprawić nastrój mieszkańców. Nie słyszeliśmy, aby tego typu projekty były realizowane w innych miejscach – co czyni nasz pomysł jeszcze bardziej wyjątkowym - powiedział Przemysław Wardęga, Senior PR & Marketing Manager Poland, IMMOFINANZ.

- Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy – tekst-przesłanie okalające nasz mural ma na celu pokazać, że bronią artystów jest sztuka. W obecnej sytuacji na świecie jest to jeden ze sposobów zaprotestowania przeciwko złu. Uważamy, że zamiast walczyć i niszczyć, lepiej jest tworzyć i malować. Jesteśmy zaszczyceni, że jako grupa artystów zrzeszonych w Galerii Przechodniej jesteśmy odpowiedzialni za tak wyjątkowy i niespotykany projekt -  powiedział Tomasz Podsiadło, Prezes Fundacji Galeria Przechodnia. - Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem” – również idealnie wpisuje się w tematykę muralu. Słowa te to cytat jednej z piosenek niedawno zmarłego wybitnego polskiego artysty, lidera zespołu Pogodno - Jacka Budynia Szymkiewicza. Poprzez mural dodatkowo zostanie upamiętniona jego twórczość - dodał Podsiadło.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już przy 8/10 możesz nazywać się geniuszem

Pytanie 1 z 10
W sobotę przerwana została wspaniała seria zwycięstw Igi Świątek. Na jakiej liczbie się zatrzymała jej passa?
Boimy się tu żyć. Mieszkańcy Ursynowa wstrząśnięci po eksplozji w ich bloku