Zima im nie straszna. UW, PW i WUM - warszawskie uczelnie nie będą oszczędzały na zajęciach

2022-09-28 13:51
Zima im nie straszna. UW, PW i WUM - warszawskie uczelnie nie będą oszczędzały na zajęciach
Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Uniwersytet Warszawski

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi z powodu ogromnych podwyżek cen energii przełożyła początek semestru letniego. Tym samym zajęcia na tej uczelni nie odbędą się w styczniu. Koszt prądu uderzy też w uczelnie w Warszawie. Te jednak podjęły inne decyzje.

Z prognoz łódzkiej filmówki wynika, że w styczniu za prąd zapłaciłaby 10 razy więcej niż w ubiegłym roku. Stąd decyzja o przełożeniu zajęć, o czym informowaliśmy jako pierwsi. Przed takim scenariuszem zabezpieczyła się warszawska Politechnika.

- Jeszcze przed drastyczną zwyżką cen podpisaliśmy umowę długoterminową na dostawę energii. Jest to umowa z gwarancją stałej ceny. Nie przewidujemy zatem scenariusza, w którym ze względu na wysokie ceny przejdziemy na nauczanie zdalne, które w przypadku uczelni technicznych jest trudne do zrealizowania. Z drugiej strony okres pandemiczny spowodował, że Politechnika jest gotowa przejść na nauczanie hybrydowe niemalże z dnia na dzień - mówi rzecznik uczelni Krzysztof Szymański.

Iga Świątek: Mam nadzieję, że jestem dobrym szefem, ale to skomplikowane

Podwyżki będą, zajęcia też

W trudniejszej sytuacji jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wyższe koszty energii to poważne wydatki dla uczelni - mówi nam jej rzecznik, Jarosław Kulczycki.

- Przewidujemy, że koszty wzrosną nawet 3-krotnie, co będzie oznaczało wydatek wyższy o 25 mln złotych. Jeśli chodzi o energię cieplną, to jesteśmy podłączeni do ciepła systemowego i nie mamy na razie danych na temat planowanych zmian cen. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie planujemy reorganizacji zajęć w związku z podwyżkami - ani nauczania hybrydowego, ani zdalnego. Studia medyczne mają swoją specyfikę i po doświadczeniach dwóch lat pandemii zrobimy wszystko, aby tego typu ograniczeń nie wprowadzać. Natomiast planujemy działanie promujące oszczędzanie energii - wyprodukujemy filmy promujące oszczędzanie energii i to w komunikacji wewnętrznej będzie istotne. Filmy będą mówiły o tym, jak to robić i jak to jest ważne - tłumaczy Kulczycki.

Reorganizacji zajęć nie będzie także na Uniwersytecie Warszawskim. - Podwyżki cen gazu i elektryczności dotkną Uniwersytet Warszawski w takim samym stopniu jak inne podmioty. Uczelnia ma stabilną sytuację finansową. Prowadzenie badań i dydaktyki jest dla nas priorytetem, więc nie będzie oszczędności w tym zakresie. Kształcenie w nowym roku akademickim będzie odbywać się co do zasady stacjonarnie - czytamy w oświadczeniu, które przysłała nam rzeczniczka UW, Anna Modzelewska.

Piosenki z Disney. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Z jakiej bajki pochodzi fragment: "Jakaś drobna rzecz, jeden mały gest. Chociaż serca drżą, choć niepewni są"
Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci pomogli w transporcie serca do przeszczepu. Pacjent jest już po operacji
  2. Policyjne małżeństwo chciało w wolnym czasie pozbierać grzyby. Zamiast tego dokonali zatrzymania
  3. Pogrzeb Franciszka Pieczki. Słynny aktor zostanie pochowany na cmentarzu w Aleksandrowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE