Zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Zieleń, rowery i piesi - oto zwycięzcy tegorocznego Budżetu Obywatelskiego

2020-10-01 21:24

359 projektów za 83 miliony złotych - tak wygląda podsumowanie tegorocznej, siódmej już edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku oddano ponad 4 tysiące głosów więcej niż rok temu. Które projekty wygrały? Dowiesz się z ESKA Warszawa

Zamontuj domek dla jerzyków

Rekordowo dużo głosów

Urzędnicy mówią o sukcesie frekwencyjnym. - Zagłosowało 109 tysięcy osób. To cieszy, bo ten covidowy rok był trudny, była też zmiana terminów głosowania - mówi Aldona Machnowska-Góra z urzędu miasta.

Czytaj także: 100 milionów na remont. Tramwaje Warszawskie chcą przebudować Aleje Waszyngtona

Jakie projekty zwyciężyły?

Z projektów ogólnomiejskich na 18 zwycięskich aż połowa dotyczy zieleni i związanej z nią infrastruktury. Najdroższy zwycięski ogólnomiejski projekt to "Asfaltowe drogi dla rowerów". Jego realizacja ma kosztować 4 783 300 zł. - Wszyscy rowerzyści narzekają na kostkę bauma i na to, że te drogi są zrobione niekomfortowo. To będzie wymiana tej nawierzchni na ścieżki asfaltowe - opisuje Aldona Machnowska-Góra. Z kolei najwięcej głosów zdobył projekt "Schronisko "Na Paluchu" - sala rehabilitacyjna dla zwierząt". Projektów dotyczących zwierząt i ptaków nie brakuje też w zwycięskich projektach dzielnicowych. Są wśród nich wybiegi dla psów, budki lęgowe dla jerzyków czy ule dla pszczół.

Czytaj także: Kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii. Od kiedy?

W gronie zwycięzców znalazły się też projekty dotyczące tzw. umiejętności miękkich. To m.in. warsztaty szydełkowania, makijażu czy też...boks dla kobiet. - Cały ten projekt jest tak skonstruowany, żeby kobiety mogły w razie potrzeby bronić się, ale też nabierać pewności siebie - dodaje Aldona Machnowska-Góra.

Lokalnie w dzielnicach chętnie głosowano na rozbudowę i doposażenie bibliotek, kina plenerowe, a nawet... zniczomaty czy obserwatoria astronomiczne. Pełną listę zwycięskich projektów znajdziecie TUTAJ.

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?