Zaprzysiężenie prezydenta: Jak będzie wyglądało Zgromadzenie Narodowe? Specjalne zasady

2020-08-06 7:58
Andrzej Duda
Autor: fot. Jakub Szymczuk/KPRP Andrzej Duda

Znamy szczegóły organizacji czwartkowego Zgromadzenia Narodowego, podczas którego dojdzie do zaprzysiężenia prezydenta. Władze Sejmu wypracowały zasady bezpieczeństwa w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Jak będzie wyglądała uroczystość i kto się na niej pojawi? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Zaprzysiężenie prezydenta

W czwartek 6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie prezydenta. Zwycięzca wyborów prezydenckich 2020 Andrzej Duda złoży przed zgromadzeniem przysięgę i obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję

Specjalne zasady

Parlamentarzyści będą mieli mierzoną temperaturę, a także zapewnione maseczki i rękawiczki. - To prośby, sugestie, nie obowiązek - mówi szef centrum informacyjnego sejmu Andrzej Grzegrzółka.

- To nie są warunki, które umożliwią lub nie udział w Zgromadzeniu Narodowym. To jest tak wyjątkowe wydarzenie, jednocześnie dosyć specyficzne, że marszałek ma pole manewru trochę ograniczone - dodaje Grzegrzółka.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Rekordowa liczba zakażeń w kraju. Ile osób jest chorych? [RELACJA]

Ograniczenie liczby uczestników na zgromadzeniu

Limitowana będzie też liczba uczestników czwartkowej uroczystości, goście na galerii zajmą co drugie miejsce. - Gości będzie mniej, będzie mniej przedstawicieli mediów, będzie mniej osób innych, które normalnie były na Zgromadzeniu Narodowym. Teraz te liczby będą znacząco niższe - mówi Grzegrzółka.

Czy to jest bezpieczne?

Odpowiedzialność, jak podkreśla szef CIS, ciąży nie tylko na organizatorach wydarzenia, ale też uczestnikach. - Nawet Główny Inspektor Sanitarny napisał, o osobach, które mają kaszel, albo widzą, że czują się w sposób niewłaściwy, zwracający uwagę. By jednak postarać się być może przemyśleć tę decyzję o uczestnictwie po raz drugi - uzupełnia Grzegrzółka.

Czytaj także: Wesela będą rejestrowane! Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany przepisów

Trzaskowski nie przyjdzie na zaprzysiężenie

Prezydent Warszawy i kontrkandydat prezydenta Dudy w wyborach zapowiedział, że podczas zaprzysiężenia nie będzie go w Warszawie i nie zamierza pojawić się na uroczystości.

W wydarzeniu nie weźmie też udziału Lech Wałęsa czy były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Także Bronisław Komorowski
nie zamierza wziąć udziału w uroczystości. Swoją obecność potwierdzili jednak m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski
czy wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W Sejmie pojawi się też klub Koalicji Polskiej i Konfederacji. Członkowie Konfederacji nie zamierzają jednak zakładać maseczek.

Testy na koronawirusa

Posłowie mogą przeprowadzić testy na koronawirusa, zachęca ich do tego kancelaria sejmu i zapewnia zwrot poniesionych kosztów.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE