Warszawa

i

Autor: Pxhere

Zamiast centrum Warszawy wybieramy przedmieścia. Na to wskazuje najnowszy spis

2022-11-17 18:10

Zamiast centrum, coraz wybieramy przedmieścia - na to wskazują wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. W przypadku Warszawy okoliczne miejscowości w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiększyły się aż dwukrotnie.

Dwukrotny wzrost

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w latach 2011-2021 zanotowano największe przyrosty populacji w podwarszawskich gminach Wieliszew, Lesznowola czy Marki. W każdym z tych przypadków ilość ludności zwiększyła się o ponad 50 proc.

- Zła organizacja życia normalnych rodzin w Warszawie. Do wszystkiego jest daleko, wszystko jest bardzo drogie. W związku z tym ludzie nie chcą już stać w kolejkach, korkach, czy walczyć o miejsce w metrze - mówi Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.

Polecany artykuł: Weekendowe zmiany w warszawskiej komunikacji miejskiej. 9 linii autobusowych pojedzie objazdami

Miasto tworzy udogodnienia dla okolicznych miejscowości

Żeby udrożnić ruch między centrum a podmiejskimi terenami Warszawy, miasto buduje kolejne parkingi Park & Ride, które mają zachęcić do odstawienia samochodu w bezpieczne miejsce i podróż komunikacją miejską.

To jednak nie oznacza, że liczba ludności w Warszawie się zmniejszyła. - Nam przybywa, a nie ubywa mieszkańców. Przypomnijmy sobie, że mamy też dodatkowe ponad 100 tysięcy mieszkańców, którzy przybyli z Ukrainy. Wiemy, że kolejne 3 tysiące osób czeka na miejsce w żłobku. Liczby przeczą temu, że warszawiacy uciekają ze stolicy - dodaje Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

Władze miasta zwracają uwagę, że kluczowa przy wybieraniu mieszkania na przedmieściach może być cena. Ta jest zdecydowanie niższa niż w wielu obleganych dzielnicach w Warszawie.

QUIZ! Ile wiesz o piłkarskich mistrzostwach świata?

Pytanie 1 z 15
Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata?
Kadra wyjechała na mundial. Pożegnał ich premier
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE