Zajęcia zdalne i hybrydowe! Jak będzie wyglądał nowy rok akademicki na uczelniach?

2020-09-08 14:56
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa
Autor: WG/ Radio Eska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Podobnie jak od marca, większość stołecznych uczelni maksymalnie ogranicza liczbę studentów, którzy będą musieli pojawiać się na zajęciach fizycznie. Niektóre placówki zorganizują nawet zajęcia z wychowania fizycznego w wydaniu online. Jak będzie wyglądał semestr zimowy w 2020 roku? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Jak będzie wyglądał nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim?

- Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Warszawskim w najbliższym roku akademickim rozpoczną się 15 października. W semestrze zimowym większość z nich odbywać się będzie zdalnie. Online prowadzone będą wykłady, lektoraty, zajęcia ogólnouniwersyteckie, dyżury wykładowców, egzaminy, obrony prac dyplomowych, a nawet, gdy to możliwe zajęcia z wychowania fizycznego – potwierdza Olga Laska z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego. Stacjonarnie odbędą się tylko te zajęcia, których specyfika będzie tego wymagała.

Czytaj także: Matura poprawkowa 2020 - ARKUSZE, przecieki, odpowiedzi, terminy, wyniki. Co na egzaminie?

Jak będzie wyglądał rok akademicki na Politechnice Warszawskiej?

Podobną filozofię przyjęła Politechnika Warszawska, która proponuje studentom trzy tryby nauczania. - Mamy tryb w pełni zdalny i dwa tryby mieszane. Taki tryb mieszany zdalny, w którym dominują zajęcia zdalne, a stacjonarne to są tylko te niezbędne z punktu widzenia tematyki studiów i tryb skoncentrowany na aktywności stacjonarnej – opowiada Prorektor do spraw Studiów na Politechnice Warszawskiej Jan Słyk.

Czytaj także: ZMIANY W SZKOŁACH: zdalne nauczanie, lekcje po 30 minut. Co jeszcze czeka uczniów?

Politechnika, jak większość innych uczelni, przy organizacji nowego roku akademickiego korzysta z doświadczenia nabytego podczas pierwszego lockdownu. - Pokonaliśmy już pewne trudności, wiemy jak radzić sobie, np. z przeprowadzeniem egzaminów, jak radzić sobie z praktykami, które były do tej pory kłopotliwe dla studentów. Jesteśmy otwarci zwłaszcza na studentów, którzy rozpoczynają studia i potrzebują zapoznać się z tym specyficznym czasem – dodaje Prorektor do spraw Studenckich na Politechnice Warszawskiej Robert Zalewski.

Jak będzie wyglądał rok akademicki na SGGW?

Zajęcia w trybie hybrydowym będą się odbywały także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.- Oczywiście jest sporo na takiej uczelni jak SGGW kierunków technicznych. W tym przypadku ćwiczenia będą się odbywały na terenie uczelni. To też będzie prowadzone rotacyjnie. Będziemy się starać, żeby grupy ćwiczeniowe były o połowę mniejsze, w związku z tym postaramy się, by studenci się ze sobą jak najmniej kontaktowali. A wszystko z zachowaniem reżimów zalecanych przez GIS – wyjaśnia rzecznik prasowy SGGW Krzysztof Szwejk.

Uczelnie zastrzegają, że w trakcie trwania roku akademickiego tryby pracy będą uzależniane od sytuacji panującej w kraju.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE