Zachęta zachęca - oddaj dziecko pod opiekę artystki!

2021-07-15 18:42
Galeria Zachęta
Autor: Ewa Sas

"Zachęta do opieki" to nietypowy projekt Pameli Bożek - artystki współpracującej z Zachętą. Pamela sama jest mamą Ignacego i wie, jak ciężko jest pogodzić opiekę nad dzieckiem z pracą. Nawet w pozornie "wolnym" zawodzie, jakim jest kultura. Stąd pomysł, aby podzielić się swoim czasem i odciążyć nieco rodziców.

We wrocławskim zoo urodziły się bantengi jawajskie

Propozycja dla artystek, artystów i nie tylko

Swoją propozycję Pamela Bożek kieruje do wszystkich, którzy pracują w sektorze kultury. Mogą to być kuratorzy, kuratorki, pisarki i pisarze, scenografki i scenografowie, osoby z teatrów i innych instytucji. Ich dzieci powinny być w wieku od 5 do 10 lat. Nie ma znaczenia, na co przeznaczą czas, kiedy ich pociechy będą się znajdować pod opieką Pameli.

- Mogą być przeciążone, a ta symboliczna opieka oferowana przeze mnie może być wykorzystana na chwilowy odpoczynek, spędzenie czasu w niekoniecznie zawodowy sposób - mówi artystka. Jednak zawodowy powód też może być dobrym pretekstem, gdyż osoby pracujące w kulturze często muszą wyjeżdżać.- Pracujemy w różnych miastach. Jadąc na krótką pracę, spotkanie czy montaż nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym dzieciom opieki w gronie znajomych czy rodziny - mówi Pamela Bożek.

Artystka liczy, że Zachęta do Opieki otworzy dyskusję o opiece nad dziećmi w instytucjach kultury. Bo pracownicy tego sektora są takiego wsparcia często pozbawieni, podczas gdy choćby korporacje często mają przy swoich siedzibach przedszkola czy klubiki dla dzieci.- Zainspirowała mnie nieczynna restauracja w gmachu Zachęty. Pomyślałam, że może jest to taka przestrzeń, która mogłaby zostać przekształcona w taki klubik dla osób, które potrzebują takiego wsparcia nawet na kilka godzin w ciągu dnia, kiedy mają spotkanie - mówi artystka i dodaje, że takie rozwiązanie przydałoby się też na Akademiach Sztuk Pięknych. Zwłaszcza, że za granicą tego rodzaju forma wsparcia dla osób ze świata kultury już funkcjonuje.

Formularz zgłoszenia dziecka do opieki pod okiem artystki znajdziecie pod TYM ADRESEM

Opieka i wrażliwość, czyli Zachęta na wakacje

Projekt "Zachęta do opieki" Pameli Bożyk wpisuje się w wakacyjny motyw przewodni wydarzeń, jakie będą organizowane przed gmachem Zachęty. Czekają nas slamy poetyckie, performance czy silent disco. Feminizm, niepełnosprawność czy problemy migrantów - to ich mają dotyczyć spotkania. Jedno z nich - Chleb to хлеб, także organizuje Pamela Bożyk. To co sobotnie lipcowe śniadanie, które trwać będzie aż do późnych godzin wieczornych! - Będzie można zjeść jedzenie serwowane przez kuchnię-kolektyw osób z doświadczeniem migranckim i uchodźczym "Słuszna Strawa". Dochód z tego wydarzenia będzie przeznaczony na bieżące potrzeby związane z naprawami w tej kuchni, żeby mogła ona nadal funkcjonować, a jej pracownicy pracować w dobrych warunkach - mówi Pamela Bożyk.

Pełen program wakacyjnych wydarzeń Zachęty znajdziecie tutaj.

QUIZ. Wakacyjne hity książkowe. Wiesz kto jest ich autorem? 8/10 punktów to absolutne minimum!

Pytanie 1 z 10
Autorką serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Harrego, jest:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE