Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Skąd byli uczestnicy feralnej pielgrzymki?

2022-08-06 14:31
Chorwackie służby na miejscu wypadku polskiego autokaru
Autor: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL/Press Association/East News Chorwackie służby na miejscu wypadku polskiego autokaru

Wszyscy pasażerowie autobusu, który w sobotę, 6 sierpnia rozbił się w Chorwacji, byli uczestnikami pielgrzymki do Medjugorie. Po wypadku pojawiły się doniesienia na temat tego, z jakich regionów pochodzili oraz kto był organizatorem wyjazdu.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji wydarzył się około 5:40 między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec, na 62 kilometrze autostrady A4 w stronę Zagrzebia. Służby wciąż ustalają przyczyny tragedii (śledztwo wszczęła też Prokuratura Okręgowa w Warszawie), ale chorwackie media donoszą nieoficjalnie, że wypadek mogło spowodować zaśnięcie kierowcy (więcej na ten temat w tym artykule). Zginęło 12 osób, a 32 odniosły obrażenia. 19 osób jest w ciężkim stanie. W szpitalach w Zagrzebiu i Varażdinie przystąpiono do operacji poszkodowanych natychmiast po tym, gdy zostali oni przywiezieni. Autokar zmierzał do Medjugorie, jednego z najczęściej wybieranych celów pielgrzymek. Pasażerami byli wierni z różnych stron Polski oraz księża i siostry zakonne. Po wypadku pojawiły się informacje dotyczące tego, skąd pochodzili pielgrzymi.

Zbierają na polskie drony dla Ukrainy

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Kto organizował pielgrzymkę?

Autokar z pielgrzymami wyruszył z Częstochowy dzień przed tragedią, tj. 5 sierpnia. Wyjazd organizowany był przez Biuro Bractwa św. Józefa działające w Warszawie. Śledczy najprawdopodobniej będą sprawdzać, czy organizatorzy dopełnili wszystkich obowiązków. Już teraz wiadomo jednak, że pojazd nie był własnością Bractwa. Autokar miał aktualne badania techniczne.

Tragedia w Chorwacji. Skąd byli pielgrzymi?

Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, w autokarze było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców. Wśród pasażerów było trzech księży i sześć zakonnic. Pozostałe osoby to świeccy pielgrzymi. Warszawa i Częstochowa były punktami zbornymi, gdzie gromadzili się uczestnicy i uczestniczki. Jasina powiedział, że to głównie wierni z Mazowsza, z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni. Wśród ofiar są też osoby z diecezji włocławskiej. Jak poinformowała kuria, w autokarze znajdowało się 10-12 ludzi z parafii należących do diecezji. "Nie wszyscy przeżyli wypadek" - przekazała w sieci kuria.

Infolinia MSZ

MSZ uruchomiło specjalną infolinię. Pod numerem +38 514 899 414 rodziny i bliscy uczestników feralnej podróży mogą uzyskać wszystkie najważniejsze informacje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE