Drzewa

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustracyjne

Wycinka w Lesie Bemowskim. Taka jest cena budowy gazociągu

2023-01-20 15:57

Gazociąg Warszawski ma swoją cenę. W związku z jego budową w okolicy ruin Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim zakończyła się właśnie wycinka drzew. Jej skutki najbardziej widoczne są wzdłuż ścieżki łączącej ulice Leskiego i Hubala-Dobrzańskiego.

Warszawski Gazociąg jest inwestycją, dzięki której zapewnione zostaną większe dostawy gazu dla mieszkańców stolicy, a także poprawi się stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół miasta. Wszystko jednak ma swoją cenę.

Wycinka drzew w Lesie Bemowskim

W przypadku budowy gazociągu jednym z takich kosztów była wycinka drzew w Lesie Bemowskim. Jednakże żeby coś zyskać, trzeba też coś stracić. Skutki wycinki rzucają się w oczy przede wszystkim osobom, które udają się w tamtym rejonie na długie, relaksujące spacery.

Prace nad budową Gazociągu Warszawskiego rozpoczną się w kwietniu i potrwają dwa lata. Już teraz jednak konieczna była wspomniana wyżej wycinka drzew. Trasa inwestycji została zaplanowana w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej istniejącego już gazociągu. Dzięki temu odpowiedzialny za nią Gaz-System w maksymalnym stopniu może skorzystać z aktualnej "strefy kontrolowanej" po to, by zminimalizować wpływ przyszłej budowy na otoczenie.

Czytaj także: Zanieczyszczone powietrze w metrze. Nawet 30 razy gorsze niż na ulicach

- Korzyści z powstania nowego gazociągu są bardzo duże, biorąc pod uwagę zarówno obecne potrzeby, jak i prognozowany wzrost zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej na paliwo gazowe. Dzięki tej inwestycji będą zapewnione większe ilości gazu dla ciepłowni osiedlowych i miejskich, odbiorców dystrybucyjnych, a w konsekwencji także mieszkańców. Sam gazociąg, jako element infrastruktury przesyłowej, poprawi stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół stolicy. Gaz wykorzystywany w miejskich ciepłowniach i elektrociepłowniach do produkcji prądu i ciepła będzie skutecznym orężem w walce z miejskim smogiem - informuje Gaz-System.

Co dalej z wyciętymi drzewami?

Na Bemowie wycinkę prowadzono na obszarze 7,9 ha (kompleks leśny ma powierzchnię 508 hektarów). Drewno pozyskane w wyniku tych działań trafi do Lasów Miejskich. W zamian za to działanie Gaz-System zasadzi na części wyciętego pasa 5600 drzew i krzewów na obszarze 2,3 ha. Jak wyjaśnia firma, na czas inwestycji pas musi być szerszy od docelowej strefy bezpieczeństwa, by pomieścić zaplecze placu budowy.

Obecna infrastruktura przed powstaniem Warszawskiego Gazociągu umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Dzięki jego budowie Gaz-System będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu będzie można korzystać z niskoemisyjnego źródła energii. To kolejne działanie, które długofalowo ma być rozwiązaniem bardziej ekologicznym dla całego miasta.

Pożar gazociągu w Cesarce