Piła łańcuchowa

i

Autor: pixabay.com Piła łańcuchowa

Warszawa: aktywiści ostrzegają przed GIGANTYCZNĄ WYCINKĄ - chcą ją powstrzymać

2022-05-25 10:05

Szykuje się ogromna wycinka w Warszawie i okolicach. Aktywiści z ruchu Miasto Jest Nasze informują o rozplanowanej na najbliższe lata tzw. rębni zupełnej prawie 350 hektarów lasu. Przygotowali w tej sprawie petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Więcej na ten temat w naszym artykule.

W Warszawie i jej okolicach może zniknąć prawie 350 hektarów lasów - ostrzegają przed tym aktywiści z Miasto Jest Nasze. Na swojej stronie internetowej opublikowali artykuł, w którym przedstawiają oficjalne plany Lasów Państwowych na najbliższe lata. Wynika z nich, że wycinka ma objąć 64 hektary w samej stolicy i 284 hektary w najbliższym sąsiedztwie miasta (do 3 km od jego granic). Według nich oznacza to drastyczny ubytek terenów zielonych, z których na co dzień mogą korzystać mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Dodają przy tym, że zdecydowana większość zaplanowanych wycinek zakłada metodę tzw. "rębni zupełnej", czyli całkowitą wycinkę drzew na całej powierzchni. Teren pozbawiony w ten sposób drzew przestaje być schronieniem przed upałem, hałasem czy zanieczyszczeniem powietrza. MJN apeluje do warszawiaków i warszawianek o podpisanie petycji skierowanej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Polecamy: FB ESKA Warszawa News - informacje ze stolicy i regionu

Darmowy sklep dla Ukraińców w Warszawie. Potężne kolejki

Źródło: miastojestnasze.org

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Lasy miejskie pod topór? MJN: "Chodzi tu tylko i wyłącznie o surowiec"

W artykule na stronie MJN czytamy, że celem Lasów Państwowych jest szybkie pozyskanie drewna. Chodzi tu tylko i wyłącznie o "surowiec" który leśnicy pozyskują stosując rębnię, czyli wycinkę całej połaci lasu na raz zamiast "wyjmowania" z lasu pojedynczych drzew, ułatwiają sobie jego pozyskanie na większą skalę - piszą aktywiści.

Zaznaczają jednocześnie, że lasy miejskie nie powinny być traktowane jako miejsce pozyskiwania drewna. Wskazują, że są to przede wszystkim miejsca, z których korzystać mogą mieszkańcy i mieszkanki oraz szansa dla stolicy na radzenie sobie ze skutkami kryzysów ekologicznych.

Gdzie zaplanowano wycinki?

Dane przedstawione przez MJN zostały pozyskane ze strony społecznej akcji Lasy i Obywatele. W planach Lasów Państwowych są wycinki w nadleśnictwach w Celestynowie, Drewnicy i Jabłonnie. Te nadleśnictwa kontrolują również gospodarkę leśną w Warszawie: na Białołęce, w Wawrze i Rembertowie. Aktywiści podkreślają, że rębnie mają być prowadzone także w otoczeniu rezerwatów przyrody i cennych obszarów leśnych, np. Bagno Jacka w Wesołej. Pełną listę miejsc, gdzie planowana jest wycinka, znajdziecie w artykule MJN.

Petycja do MKiŚ

MJN chce z pomocą mieszkańców i mieszkanek powstrzymać wycinki. Pierwszym krokiem jest petycja do Ministry Klimatu Anny Moskwy o zobowiązanie Lasów Państwowych do całkowitego zaprzestania wycinek na cele gospodarcze w Warszawie i jej okolicach. Petycję można znaleźć tutaj i w zamieszczonym poniżej poście.