Wybrano nową dyrekcję Muzeum Warszawy. Zwyciężczyni konkursu zacznie pracę od stycznia

2020-08-05 17:22
Muzeum Warszawy
Autor: Facebook/Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy będzie miało nową dyrektorkę. Doktor Karolina Ziębińska-Lewandowska obejmie stanowisko w styczniu. Czym zachwyciła komisję konkursową? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Nowa dyrekcja Muzeum Warszawy

Karolina Ziębińska-Lewandowska to doświadczona i wielokrotnie nagradzana kuratorka, przez wiele lat związana z Narodową Galerią Sztuki Współczesnej Zachęta. Jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki UW, tam też uzyskała tytuł doktorski. Współtworzyła Fundację Archeologia Fotografii, znaną z ochrony i udostępniania archiwów po czołowych polskich fotografach, inicjowania licznych projektów artystycznych i badawczych. Od 2014 roku pracuje w Muzeum Narodowym Sztuki Nowoczesnej Centre Pompidou w Paryżu.

Czytaj także: Praga szlakiem filmowym? Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczyna "letnie spacery na Pradze"

Startując w konkursie na dyrektora/dyrektorkę Muzeum Warszawy dr Ziębińska-Lewandowska zaproponowała plan rozwoju instytucji nastawiony na:

  • reagowanie na współczesne problemy miasta,
  • partycypację i otwartość,
  • a także stworzenie Centrum Fotografii prezentującego bogate zbiory fotograficzne Muzeum Warszawy.

- Gratuluję. Bardzo się cieszę z tego wyboru, który gwarantuje, że placówka będzie rozpoznawalna i przyjazna, a potencjał miejsca i ludzi zostanie wykorzystany do dalszego budowania marki, zwiększania uczestnictwa oraz promowania stołecznych artystek i artystów – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka i koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej.

Czytaj także: Historia słynnego osiedla w formie podcastu. Nowy projekt Muzeum POLIN

W pierwszym etapie postępowania konkursowego spośród czterech kandydatów, którzy złożyli oferty, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się trzy osoby spełniające wymagania formalne. 31 lipca br. odbyły się rozmowy z kandydatami na temat proponowanych przez nich autorskich koncepcji programowych i organizacyjnych. 11-osobowa Komisja obradowała pod przewodnictwem Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy. Oprócz przedstawicieli m.st. Warszawy w komisji znaleźli się reprezentanci Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stowarzyszeń muzealników, Rady Muzeum Warszawy oraz związków zawodowych działających w muzeum.

Muzeum Neonów w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE