Wystawa Tu Muranów

i

Autor: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Historia słynnego osiedla w formie podcastu. Nowy projekt Muzeum POLIN

2020-07-28 15:32

Co mieściło się na przedwojennych Nalewkach i gdzie uczyły się najpiękniejsze dziewczyny z Muranowa- na te i wiele innych pytań można zaleźć odpowiedzi słuchając podcastów towarzyszących wystawie "Tu Muranów". Muzeum POLIN udostępniło pierwszy z sześciu odcinków opowieści, która pozwala na nowo odkryć osiedle, słuchając wspomnień przedwojennych mieszkańców.

W Internecie można już wysłuchać pierwszego z sześciu odcinków wielogłosowej opowieści o Muranowie - to uzupełnienie wystawy czasowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Tu Muranów".

Blisko półgodzinne nagrania to szansa, by poznać losy osiedla, o których opowiadają jego słynni mieszkańcy - tragiczna historia miasta przeplata się z osobistymi wspomnieniami.

Zbierali złom charytatywnie

Pierwszy odcinek poświęcony jest przedwojennym Nalewkom- to najczęściej dziecięce wspomnienia ostatnich spokojnych lat spędzonych w Warszawie. Swoją historię opowiada między innymi  Halina Birenbaum – ocalona z Holokaustu polsko-izraelska pisarka i poetka, Krystyna Budnicka, pedagożka
i świadek dramatu warszawskiego getta, pisarz i publicysta Józef Hen czy Marian Marzyński – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych.

Podcast to odtworzona mapa osiedla, którego już nie ma - bohaterowie doskonale pamiętają nazwy sklepów i ulic, do których dodają własne historie. Kolejne odcinki, będą ukazywały się co poniedziałek.

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?

Podcasty będą dostępne między innymi na Spotify czy w serwisie YouTube.