WUM ogłosił wyjątkowy przełom. Specjaliści w nowatorski sposób pomogli 10-latce

2022-08-04 10:57
WUM ogłosił wyjątkowy przełom. Specjaliści w nowatorski sposób pomogli 10-latce
Autor: WUM

"W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM 10-letnia dziewczynka otrzymała kamizelkę defibrylującą WCD" - przekazali eksperci. Mała pacjentka jest poważnie chora i czeka obecnie na przeszczep serca. Przekazanie jej wspomnianego sprzętu okazuje się natomiast przełomowe w aż dwóch wymiarach.

- Dziewczynka znajdująca się pod naszą opieką jest najmłodszym dotychczas pacjentem w Polsce, u którego zastosowano kamizelkę WDC. Jest też pierwszym pacjentem (zarówno wśród dorosłych jak i dzieci), u którego kamizelka została zastosowana jako pomost do przeszczepu serca (bridge to transplant). Tę nowatorską metodę prewencji nagłego zgonu sercowego wdrożyli w naszej klinice dr Piotr Wieniawski i dr Katarzyna Łuczak-Woźniak. Korzystali z doświadczenia prof. Marcina Garbowskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, który stosował kamizelkę WDC u dorosłych pacjentów - przekazała kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM prof. Bożena Werner.

Czytaj również: Czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19. Minister zdrowia: będzie dostępna od września

Specjalistyczna pomoc dla 10-letniej pacjentki

10-letnia pacjentka choruje na kardiomiopatię rozstrzeniową, złożoną arytmię komorową i niewydolność serca. Oczekuje obecnie na przeszczep, jednak póki do niego nie dojdzie, kamizelka ma ograniczyć ryzyko nagłej śmierci ze względu na zatrzymanie akcji serca. 

"Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym technologia WCD została udostępniona komercyjnie. W wybranych przypadkach możliwe jest już indywidualne rozliczenie kosztów i refundacja" - poinformowano.

Lekarze zmniejszyli Emilii żołądek. "Jest łatwiej się poruszać i chodzić po schodach". Plaga otyłości olbrzymiej u dzieci
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE