Konstanty Radziwiłł

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Zmiany

Wojewoda mazowiecki objął nowe stanowisko. Wyjedzie za granicę

2023-03-21 19:21

Dotychczasowy wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł otrzymał nominację ambasadorską i już wkrótce obejmie polską placówkę na Litwie. Zastąpi na tym stanowisku ambasador Urszulę Doroszewską.

MSZ poinformowało o wręczeniu tej nominacji w mediach społecznościowych.

Pod koniec ubiegłego roku kandydaturę Radziwiłła na stanowisko ambasadora Polski na Litwie pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych.

Kim jest Konstanty Radziwiłł?

Radziwiłł jest doktorem nauk medycznych, lekarzem, od 2019 r. - wojewodą mazowieckim. Od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. pełnił funkcję ministra zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Był senatorem w latach 2015-2019. Zna języki: angielski, rosyjski, włoski; uczy się języka litewskiego.

Podczas grudniowego posiedzenia komisji Radziwiłł podkreślał, że historia, dotychczasowe relacje polsko-litewskie, miejsce naszych krajów w organizacjach międzynarodowych, żywe stosunki w zakresie polityki, bezpieczeństwa, energetyki oraz obecność licznej społeczności polskiej na Litwie, a także wojna na Ukrainie w znacznej mierze określają program działania polskiej ambasady w Wilnie.

Czytaj również: Towarowa 22 niczym miasto przyszłości. Będą biura, mieszkania i nowy park

Do priorytetów swojej misji Radziwiłł zaliczył wówczas: wspieranie relacji dwustronnych w wymiarach politycznym, gospodarczym, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, a także wsparcie dla polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Zwrócił uwagę, że dalszych działań wymagają m.in. kwestie braku możliwości używania polskich znaków diakrytycznych do zapisu imion i nazwisk, czy zakazu używania dwujęzycznych tablic nazw topograficznych w rejonach licznie zamieszkałych przez Polaków.

Radziwiłł wskazywał, że wciąż istnieją duże problemy z odzyskiwaniem przez Polaków własności znacjonalizowanej za czasów sowieckich, a także przeciągają się litewskie prace nad ustawą o mniejszościach narodowych.

Zobacz odsłonięcie tablic upamiętniających oryginalne znaki Polski Walczącej:

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław BIENIEK
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE