Wielka susza hydrologiczna w Polsce! Te rzeki mogą wyschnąć? [MAPA]

2022-07-28 10:02
Wielka susza hydrologiczna w Polsce! Te rzeki mogą wyschnąć?
Autor: pixabay.com, IMGW, zrzut ekranu Wielka susza hydrologiczna w Polsce! Te rzeki mogą wyschnąć?

Trwa fala upałów w Polsce. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, doprowadziło to do powstania wielkiej suszy hydrologicznej w Polsce. Zjawisko wciąż się pogłębia. IMGW opublikowało mapę, na której znajdziemy informacje o spadku wody w rzekach.

Spis treści

  1. Susza hydrologiczna: Co to?
  2. Susza hydrologiczna w Polsce pogłębia się: IMGW ostrzega
  3. Gdzie jest susza hydrologiczna w Polsce? [MAPA]

Susza hydrologiczna: Co to?

Zgodnie z definicją znajdującą się w słowniku ochrony środowiska, susza hydrologiczna to zjawisko, które występuje w następstwie suszy atmosferycznej. Wiąże się ze spadkiem wody w rzekach poniżej wieloletnich wartości średnich. Jak alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnich dniach susza się pogłębia.

Czytaj także: Dramatycznie niski poziom wody w Wiśle. Do rekordu brakuje kilku centymetrów!

Susza hydrologiczna w Polsce pogłębia się: IMGW ostrzega

- Mapy ukazują zlewnie na których IMGW ogłosiło suszę hydrologiczną 21 lipca (po lewej) i 28 lipca (po prawej). Prawie całe dorzecze Odry objęte jest suszą hydrologiczną. Również na środkowej Wiśle pogłębia się susza - czytamy na Twitterze. 

Gdzie jest susza hydrologiczna w Polsce? [MAPA]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował szczegółową mapę, na której zaznaczono dokładnie, gdzie występuje susza hydrologiczna w Polsce. Informacje dotyczą konkretnych zlewni. 

- Wisła od Dęblina do ujścia Zgłowiączki i przyrzecze (kujawsko-pomorskie, mazowieckie)Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na Wiśle i jej przyrzeczu w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.Uwagi: Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM) - informuje IMGW.

Aktualną mapę znajdziesz >>TUTAJ<<.

Łodzie szorują po dnie. Rekordowo niski stan wody w Wiśle

QUIZ. Trudne hasła z krzyżówek. 5 punktów to nie wstyd!

Pytanie 1 z 10
Ma żeberka ze stali?
Listen to "Susza w Polsce! Jeżeli nie spadnie deszcz, czekają nas kolejne podwyżki cen żywności." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE