Węgiel dla Warszawy. Trzaskowski po rozmowie z Morawieckim

2022-10-13 14:13
Węgiel dla Warszawy. Trzaskowski po rozmowie z Morawieckim
Autor: Twitter: Kancelaria Premiera Węgiel dla Warszawy. Trzaskowski po rozmowie z Morawieckim

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Warszawy z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły cen energii, a także dystrybucji węgla przez samorządy. Morawiecki zaprosił Trzaskowskiego na spotkanie podczas środowej audycji radiowej.

Nagłe zaproszenie poskutkowało szybkim spotkaniem. W środę na antenie Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki powiedział: "Zapraszam go (Rafała Trzaskowskiego, red.) bardzo serdecznie, bo mogę mu wyjaśnić, na czym polegają te nasze dwie ustawy i myślę, że - tak jak inni samorządowcy - zobaczy, że jest tu szereg bardzo dobrze przygotowanych przepisów, które mają służyć mieszkańcom".

Prezydent Warszawy skorzystał z zaproszenia i już w czwartek doszło do spotkania w kancelarii premiera.

Czytaj także: Jak kupić węgiel? Węgiel z PGG to nadal problem, ale sprawdź inne opcje z listy

"Wielokrotnie mówiłem, że harmonijna współpraca rządu i samorządu jest gwarantem rozwoju. Miasto Stołeczne Warszawa nie jest tu wyjątkiem. Dziś spotkałem się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim, by ponad politycznymi podziałami omówić działania związane z walką z kryzysem energetycznym dla dobra Polski i Polaków" - napisał premier na Facebooku po spotkaniu.

Węgiel dla Warszawy

Prezydent Warszawy na briefingu po spotkaniu z premierem zaznaczył, że rozmowa toczyła się o konkretnych rozwiązaniach, przede wszystkim o kwestii transportu węgla. Trzaskowski mówił, że według wypracowanych rozwiązań rząd zapewni węgiel i dowiezie go na składy. "Nie musimy go odbierać z portów, tak jak na początku to miało wyglądać, więc z tego się cieszę, bo to jest sensowniejsze rozwiązanie" - ocenił.

Dodał, że dzięki postulatom samorządów wprowadzona zostanie większa elastyczność, która - jak powiedział - może polegać na tym, że samorządy będą mogły współpracować z firmami, które zajmują się tym profesjonalnie".

Czytaj także: Wiemy, kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy 2022! Jest decyzja rządu

Trzaskowski podkreślił, że w przypadku Warszawy zapotrzebowanie na węgiel nie jest wysokie. "To są cztery pociągi" - powiedział. "Nie podoba mi się filozofia, natomiast najważniejsi są ludzie, dlatego rozmawiamy o szczegółach" - dodał. Prezydent Warszawy powiedział, że węgiel będzie dostarczany na składowiska, które będą się znajdowały w pobliżu miast. Następnie samorządy pomogą w dostarczeniu węgla mieszkańcom.

"Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. O tych szczegółach rozmawiamy, ale najważniejsze jest to, żeby pomóc zarówno odbiorcom końcowym, jak również wszystkim jednostkom samorządu, bo to jest pomoc kluczowa dla samorządów" - mówił.

Gigantyczne ceny energii: Warszawa oszczędza

Dodał, że Warszawa wprowadziła cały szereg decyzji, których celem jest oszczędzanie energii, "ale cena energii jest tu absolutnie kluczowa, zwłaszcza dla mniejszych samorządów, gdzie ceny czasami sięgały nawet 1000 proc. podwyżek".

Czytaj także: Warszawa szuka oszczędności: Zimniej w szkołach i rezygnacja ze świątecznych iluminacji?

Pytany o to, czy maksymalna cena energii elektrycznej na poziomie 785 zł za MWh jest ceną z VAT czy bez odpowiedział, że "było to przedmiotem rozmowy". "Uważam, że ta cena powinna być niższa, o tym rozmawiałem z panem premierem natomiast to tez zależy oczywiście o tego skąd jest węgiel, z którego jest produkowana większość prądu" - powiedział. Dodał, że najważniejsze jest, by zapewnić samorządom pewność funkcjonowania i żeby cena była ustalona.

"Jeżeli rządzący chcą ją (cenę) zagwarantować w inny sposób niż poprzez zrezygnowanie z VAT-u, to jestem w stanie tego typu rozwiązania rozważyć. Najważniejsze jest to, żeby ta cena była jak najmniejsza" - powiedział.

Pytania za 500 złotych w "Milionerach"! Sprawdź, czy przeszedłbyś dalej!

Pytanie 1 z 10
Fragment spiralki to symbol samochodowej kontrolki:
Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE