Warszawskie żłobki bardziej eko! Będą zasilane energią słoneczną

2022-08-05 14:22
Warszawskie żłobki bardziej eko! Będą zasilane energią słoneczną
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Warszawskie żłobki bardziej eko! Będą zasilane energią słoneczną

Warszawskie żłobki będą zasilane energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pojawią się na blisko pięćdziesięciu placówkach. To jedno z działań miasta w ramach ograniczenia wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii, np. węgla czy gazu ziemnego.

Blisko 50 warszawskich żłobków z energią słoneczną

Warszawa prowadzi różne działania ograniczające wykorzystywanie konwencjonalnych źródeł energii tj. węgiel i gaz ziemny. Jednym z nich jest montaż paneli fotowoltaicznych. Wkrótce energia słoneczna będzie pozyskiwana z 47 warszawskich żłobków.

- Żyjemy w czasach, gdy musimy świadomie korzystać z energii elektrycznej i równie świadomie ją pozyskiwać, dlatego jako miasto zdecydowaliśmy, że będziemy doposażać miejskie budynki w panele fotowoltaiczne. Bardzo się cieszę, że udało nam się podpisać umowę na instalacje fotowoltaiczne w kolejnych 47 żłobkach. Dotąd tego typu systemy działały w siedmiu stołecznych placówkach – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Czytaj także: Ze smartfonem wzdłuż Wisły. Interaktywna gra dla mieszkańców i turystów

Miasto podpisało umowę na wykonanie projektu, dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach projektu inwestycyjnego „Modernizacja źródeł zasilania elektroenergetycznego w Żłobkach m.st. Warszawy”. Jego realizacja rozpoczęła się w roku bieżącym, a zakończy w 2023. Na koniec 2022 r. w fotowoltaikę będzie doposażonych 18 żłobków, a w kolejnym następne 29 placówek. Łącznie ze słonecznej energii będzie korzystało 47 obiektów, a koszt całej inwestycji to ponad 7,5 mln złotych.

W których żłobkach panele fotowoltaiczne?

Dotychczas panele fotowoltaiczne były na dachach siedmiu warszawskich żłobków. Dzięki podpisanej umowie już rozpoczął się montaż kolejnych – w Żłobku nr 57 przy ul. Książkowej 2, a niebawem ruszą prace w Żłobku nr 56 przy ul. Truskawkowej 5. Następnie fotowoltaika trafi też do dwóch żłobków w dzielnicy Bielany przy ul. Wrzeciono.

Czytaj także: Wehikuł czasu w Fabryce Norblina! Jak wyglądała "Retro Warszawa"?

Montaż paneli w warszawskich żłobkach to część większego Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej, przyjętego przez Radę m.st. Warszawy w marcu br. Zgodnie z jego założeniami w ciągu pierwszych trzech lat liczba miejskich budynków, na których pojawi się instalacja fotowoltaiczna, wzrośnie z obecnych 120 do 320, a Warszawa wyda na ten cel 60 mln zł.

Stolica nie tylko sama inwestuje w odnawialne źródła energii, ale zachęca do tego też mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 Warszawa udzieliła dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln złotych, co pozwoliło na utworzenie instalacji o łącznej mocy 34,6 MW w ponad 4400 lokalizacjach. Wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji w 2023 r. będą przyjmowane od 1 września 2022 r.

Mały Henio potrzebuje pomocy. Koncert charytatywny w domu pomocy społecznej w Pruszkowie

QUIZ. To coś dobrego czy złego? Szalony test! Masz 50 proc. szans

Pytanie 1 z 12
Czarny kot spokojnie, z godnością i charakterystyczną dla swojego gatunku nonszalancją, przechodzi Ci drogę w poprzek. Według starego przesądu to coś dobrego czy złego?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE