Warszawskie Targi Książki plenerowo! DATA, MIEJSCE. Co można znaleźć?

2021-09-10 8:44
Warszawskie Targi Książki plenerowo! DATA, MIEJSCE. Co można znaleźć?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki – w wersji plenerowej – odbywają się w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. W roli Gościa Honorowego występują Czechy.

Po raz pierwszy w historii Warszawskie Targi Książki są wydarzeniem plenerowym – odbywają się na Placu Defilad, pod Pałacem Kultury i Nauki. Na takie rozwiązanie, jak zaznaczył na poprzedzającej targi konferencji Jacek Oryl, dyrektor WTK, zdecydowano się przede wszystkim ze względu na pandemię koronawirusa. Na placu rozstawiono namioty oraz dwie sceny – główną, czyli Kanapę Literacką oraz pawilon Republiki Czeskiej – namiot o powierzchni 300 mkw.

Jak co roku, i tym razem nie zabraknie na Warszawskich Targach Książki spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami i autorkami. Z publicznością na scenach spotkają się m.in.: Jakub Żulczyk, Eustachy Rylski, Grzegorz Kalinowski, Rafał Kosik, Feliks W. Kres, Magdalena Salik, Jack Fairweather, Nela Mała Podróżniczka i Agnieszka Waligóra. Na stoiskach wydawców gościć będą m.in.: Natalia Thiel, Elżbieta Cherezińska, Jacek Galiński, Agnieszka Mielech, Tomasz Żak, Małgorzata Oliwia Sobczak, Anna Ciarkowska i Magdalena Majcher.

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpią Czechy. Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w Targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hulovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w Festiwalu Komiksowa Warszawa. Łącznie w ramach programu czeskiego zaplanowano niemal 50 wydarzeń na WTK i poza terenem targów. Znalazły się tam spotkania z prozaikami i dramatopisarzami, poetami, ilustratorami, twórcami literatury dziecięcej i filmów animowanych oraz tłumaczami. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł.

Na tegorocznych WTK obecna będzie również Hiszpania, reprezentowana przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespaña. Na stoisku skandynawskim znajdzie się z kolei głównie literatura duńska – od baśni Andersena po współczesną prozę. Natomiast miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, a literatury rumuńskiej – Rumuński Instytut Kultury. Na Warszawskich Targach Książki, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej.

W programie WTK jest też Festiwal Kryminalna Warszawa - cykl spotkań z autorami literatury kryminalnej. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Na miłośników powieści kryminalnych czekają spotkania z takimi autorami jak: Remigiusz Mróz, Igor Brejdygant, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Mariusz Czubaj, Jędrzej Pasierski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Beata i Eugeniusz Dębscy, Joanna Opiat-Bojarska i Marek Stelar. O nagrodę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa rywalizuje 6 książek: "Cios kończący" Mariusza Czubaja, "Znamię" Olgierda Hurka, "Wiosna zaginionych" Anny Kańtoch, "Kłamczuch" Jędrzeja Pasierskiego, "Cham z kulą w głowie" Ziemowita Szczerka oraz "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka. Nazwisko zdobywcy nagrody zostanie ogłoszone w sobotę 11 września o godz. 18.00 na scenie festiwalowej.

W sobotni wieczór zostanie też rozstrzygnięta tegoroczna edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Nominowane książki to: "Nomadland. W drodze za pracą" Jessiki Bruder, "Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii" Eliane Brum, "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji" Jeleny Kostiuczenko, "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady" Karoliny Sulej oraz "Klub. Seksskandal w Komitecie Noblowskim" Matildy Voss Gustavsson.

Wspólnie z wydawcami przygotowano program spotkań, warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin. Odbędzie się spotkanie z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb wokół książki "Tarmosia", a Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra w rozmowie z Katarzyną Pruchnicką opowiedzą o bestsellerowej książce "Jesteś ważny, Pinku!", będzie też spotkanie fanów wiewiórka Edzia, puchacza Jerzego, misia Antoniego, Cosia oraz myszek Polci i Helci w Klubie Edzio i Przyjaciele. Z kolei temat mrocznych stron polskich legend przybliży Robert Ziębiński, który opowie czym straszono kiedyś dzieci. Agata Romaniuk zaprosi na spotkanie wokół serii detektywistycznej "Kocia szajka", Jarosław Murawski i Maja Wolna przedstawią premierową książkę "Paczłorkowcy", z publicznością spotka się też uwielbiana przez publiczność Nela Mała Podróżniczka, która opowie o swoich najnowszych książkach "Nela na Wyspie Kangura" oraz "Nela i wyprawa w morskie głębiny".

Równolegle z WTK odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację.

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi ważny element Targów, podobnie jak Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA.

Ważnym elementem WTK jest od lat program warszawski „Zaczytana Warszawa”. W tym roku gośćmi Targów będą m.in. autorki nominowane w 12. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Jessica Bruder, Eliane Brum, Jelena Kostiuczenko, Karolina Sulej i Matilda Voss Gustavsson oraz Zyta Rudzka, laureatka 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. Na WTK odbędzie się także spotkanie z laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

West wyglądał jak ubłocona kudłata kulka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE