Warszawski Dzień Zwierząt 2022 - wielkie święto już w niedzielę!

2022-05-19 8:22
Kot i pies
Autor: pixabay.com Kot i pies

W niedzielę 22 maja w Parku Fontann na Podzamczu, odbędzie się Warszawski Dzień Zwierząt. Dyrektor schroniska na Paluchu Henryk Strzelczyk zapowiada moc atrakcji i zaprasza wszystkich warszawiaków.

Dzień zwierząt na Podzamczu

Warszawski Dzień Zwierząt odbędzie w niedzielę, 22. maja w Parku Fontann na Podzamczu, w godzinach 12-18. Na miejscu będzie można m.in. zaczipować psa czy kota, czy zobaczyć bicie rekordu świata w liczbie szczęśliwych psich pysków na metr kwadratowy. O szczegółach opowiedział PAP dyrektor schroniska Na Paluchu Henryk Strzelczyk. "Wracamy po przerwie, która była dość długa, bo to prawie 2 lata. Przywracamy to, co robiliśmy do tej pory, co bardzo skutecznie pomagało w promocji adopcji i ułatwiało kontakt z mieszkańcami, pokazywało jak pracujemy" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Strzelczyk.

Piotr Ikonowicz o relacjach z Magdą Gessler

Atrakcje w Warszawski Dzień Zwierząt

Strzelczyk opowiedział też o atrakcjach, które czekają dwu- i czteronożnych odwiedzających. "Podczas wydarzenia chcemy zaprezentować naszych podopiecznych z Palucha, które zasługują na nowe domy. Chcemy też pokazać tor sensoryczny dla zwierząt i nauczyć, jak należy pracować ze zwierzętami" - zaznaczył dyrektor. Na miejscu będzie można poznać ponad 100 psów, które jeszcze czekają na swoje domy.

Obecnych będzie również ponad 20 fundacji i stowarzyszeń, które działają na terenie Warszawy. "Przedstawią swoją działalność, jaka jest ich rola w mieście, i jak wpływają na ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt" - powiedział Strzelczyk.

Warszawiacy będą mogli wysłuchać wykładu behawiorystek na temat "Pies w podróży". "Jesteśmy teraz przed wakacjami. Chcemy mieszkańców wyjeżdżających ze swoimi zwierzętami na wakacje przygotować lepiej do tej podróży. Tak, aby i zwierzętom i mieszkańcom było łatwiej podróżować i wypocząć" - stwierdził dyrektor.

Zaznaczył, że będą też fundacje, które nie zajmują się tylko psami i kotami m.in. fundacja Królewska, która zajmuje się królikami. "Bo przecież te zwierzęta, to również zwierzęta towarzyszące w naprawdę wielu domach warszawiaków" - podkreślił.

"Z kolei doktor Jacek Witczak opowie, jak właściwie powinniśmy odżywiać zwierzęta, czego nie podawać, czego unikać. Tak, aby zwierzęta były zdrowe i w dobrej kondycji" - przekazał.

Odbędzie się też zlot psów adoptowanych z Palucha. "Każdego roku, w Warszawski Dzień Zwierząt, zapraszamy nowych opiekunów naszych byłych podopiecznych, aby pochwalili się sowimi pupilami już po adopcji. Opowiedzieli o tej adopcji, o pierwszych dniach w domu, z jakimi problemami się spotkali, czy też nie było żadnych problemów. Jak zaplanować tę adopcję, tak, żeby nie rozwaliła życia rodzinie tylko je uzupełniła" - wyjaśnił Strzelczyk. "To przekaz dla tych, którzy nadal wahają się, czy adoptować takie zwierzęta.

Przedstawiciele Lasów Miejskich opowiedzą o dzikich zwierzętach

Oprócz tych wszystkich organizacji opiekujących się zwierzętami miejskimi, będą też Lasy Miejskie, które opiekują się zwierzętami dzikimi. "Opowiedzą o swojej pracy, o tym jak zachowywać się w przypadku spotkania ze zwierzętami dzikimi, w szczególności małych zajęcy i sarenek. W szczególności jak nie zrobić im szkody podczas tego spotkania" - zaznaczył dyrektor schroniska.

Przypomniał, że wiele ptaków po opierzeniu, kiedy jeszcze nie są gotowe do samodzielnego życia wychodzi z gniazda na ziemię. "Często zdarza się, że osoba, która takiego spotka, próbuje mu pomóc. Taka pomoc, tak naprawdę mu szkodzi. Bo rodzice o niego dbają i nie są zainteresowani, żeby go ktoś zobaczył i mu pomagał. Zabierając takiego ptaka, szkodzimy mu. Podobnie jak innych zwierząt. Dotknięcie małego zająca powoduje, że jego matka już więcej do niego przyjdzie. O tym właśnie chcemy mówić. O zwierzętach towarzyszących warszawiakom - bezdomnych, które są w schronisku pod opieką wielu fundacji, ale też o dzikich, które w Warszawie są i możemy się z nimi spotkać wszędzie" - przekazał.

Ile zwierząt jest na Paluchu?

Dyrektor zaznaczył, że w schronisku liczba zwierząt jest stabilna. "Stan psów utrzymuje się na poziomie 535-540, natomiast kotów między 50 a 60 i nie zmienia się. Można powiedzieć, że na dobrym poziomie realizujemy nasze procesy skoro zwierzęta idą do adopcji lub wracają do opiekunów i nie zwiększają stada, które jest w schronisku" - powiedział. Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest w mediach społecznościowych schroniska i fundacji pro zwierzęcych.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE