prognoza pogody

i

Autor: Unsplash; IMGW (screen)

Prognoza pogody

Warszawę czeka atak zimy? Lepiej przygotować najcieplejsze ubrania

2023-11-30 14:30

W listopadzie w Warszawie pojawił się już pierwszy śnieg. Do tej pory mieszkańcy nie musieli jednak walczyć z prawdziwymi śnieżycami, które mogłyby spowodować niebezpieczeństwo. W swojej prognozie pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiada zagrożenie spowodowane intensywnymi opadami śniegu w stolicy. Kiedy należy się ich spodziewać?

Atak zimy w Warszawie? IMGW prognozuje zagrożenia

IMGW codziennie aktualizuje ostrzeżenia, które prezentowane są na stronie internetowej Instytutu, na interaktywnej mapie. Jak wynika z najnowszych prognoz na 29 listopada, w sobotę, 2 grudnia o godz. 7:30 może wystąpić zagrożenie I stopnia intensywnymi opadami śniegu w Warszawie i jej okolicach. Alert miałby obowiązywać do 3 grudnia, godzi. 7:30.

Co dokładnie oznacza I stopień, o którym wspomniano? - Intensywne opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 cm w czasie do 12 godzin lub o 15-20 cm w czasie do 24 godzin - czytamy na stronie IMGW.

Zgodnie z wyjaśnieniem zaprezentowanym przez Instytut, w przypadku wydania tego stopnia alertu "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". - Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania - dodano.

IMGW apeluje, aby na bieżąco śledzić komunikaty oraz obserwować rozwój sytuacji pogodowej. Warto również regularnie sprawdzać mapę ostrzeżeń.

[Aktualizacja, 30 listopada]

Prognozowane dla Warszawy zagrożenia zniknęły z mapy IMGW. Jeśli zostaną przywrócone, umieścimy stosowną informację.

Świąteczne dekoracje w Galerii Północnej - zobacz zdjęcia:

Horror cenowy na Jarmarku Bożonarodzeniowym na warszawskiej starówce