Warszawa zbankrutuje? Prezydent Trzaskowski apeluje o wsparcie finansowe dla samorządów

2020-05-08 10:17
Rafał Trzaskowski
Autor: Marcin Wziontek/Super Express Rafał Trzaskowski

Pandemia koronawirusa i zamrażanie gospodarki spowodowały spore problemy finansowe - zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i w samorządach. Koronawirus mocno uderzył w finanse stolicy. Prezydent Trzaskowski apeluje do rządu o udzielnie finansowego wsparcia dla samorządów, bo jak podkreśla - "odmrażanie" gospodarki nie wystarczy.

Jeszcze przed pandemią samorządy musiały zmierzyć się ze zmianą systemu gospodarowania odpadami czy reformą edukacji. Na te działania trzeba było przeznaczyć dodatkowe środki. Teraz samorządy muszą zmierzyć się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Warszawa:

  • zakupiła niezbędny sprzęt ochronny dla personelu medycznego,
  • dezynfekuje przestrzennie publiczne,
  • uruchomiła szereg pakietów pomocowych - dla przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury, edukacji czy dla osób potrzebujących.

Twarde dane pokazują, że epidemia uderza w finanse stolicy z każdym miesiącem coraz bardziej. Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń - w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41% spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym - informuje Trzaskowski.

Mimo wielu apeli samorządów, w tym Miasto Stołeczne Warszawa, rząd nie partycypuje w tych wszystkich kosztach, albo robi to w minimalnym stopniu. To musi się zmienić. Samorządy dalej muszą kontynuować programy inwestycyjne, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu - dodaje Trzaskowski.

- Przed nami twarda, trudna rzeczywistość. Gospodarki nie naprawi się wyłącznie „odmrażaniem”, przeprowadzanym do tego w sposób mało racjonalny i niespójny. Trzeba mocnego wsparcia finansowego dla samorządów, trzeba dobrych narzędzi, trzeba współpracy - apelujemy o to kolejny raz! Konieczna jest zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli nam na dodatkowe kredyty i bardziej elastyczne zarządzanie naszymi finansami. Konieczne jest także konkretne wsparcie finansowe zadań, które wykonujemy. W innym wypadku kryzys gospodarczy w Polsce będzie jeszcze bardziej dotkliwy - dla nas wszystkich - zakończył prezydent stolicy.

Wielka demolka w pociągu pod Warszawą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE