Warszawa odzyskała "Szpiegowo". Osiedle sprawdza komornik

2022-04-11 16:14
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Miasto weszło na teren z komornikiem
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Warszawa przejmuje Szpiegowo. Miasto weszło na teren z komornikiem

"Szpiegowo" to osiedle przy Sobieskiego 100, które od wielu lat było nielegalnie zajmowane przez Federację Rosyjską. Mimo prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który nakazywał zwrot nieruchomości i spłatę ponad 7 mln zł należności z odsetkami, Rosja nie oddała budynku. 11 kwietnia na teren wszedł komornik sądowy.

W poniedziałek 11 kwietnia komornik przyszedł do obiektów przy Sobieskiego 100, by przejąć nieruchomości. Tam jednak, przed głównym wejściem, spotkał przedstawiciela Ambasady Rosyjskiej. - Rosjanie nic nie mogli już z tym zrobić, wszystkie argumenty są po naszej stronie - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Na miejsce przyszedł też ambasador Ukrainy w Polsce, który wszedł na teren obiektu. - Czeka nas dużo pracy, te budynki są po prostu zaniedbane - mówi Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. - Trochę się dziwię, bo to przecież była własność Rosji, ale trzeba tu dużo pracy. Mamy już firmy ukraińskie i polskie, które są zainteresowane wyremontowaniem tego obiektu. Może wspólnie zrobimy projekt i zadecydujemy, co można tu dalej zrobić.

A pomysłów jest dużo, chociaż pierwotnie stołeczny ratusz zapowiadał, że powstanie tam osiedle mieszkaniowe dla uchodźców z Ukrainy. - Uważam, że jeśli zrobimy tu mieszkania, to będzie to może 50-60 mieszkań, myślę, czy nie lepiej wybudować nowe domy, bo jak mamy w ogóle wybrać te 50-60 rodzin? - zastanawiał się Deszczycia.

Teraz pomysły skupiają się raczej wokół stworzenia ukraińskiego centrum kultury. - Mamy tutaj bardzo dużo osób kreatywnych, artystów, zastanawiamy się, czy nie lepiej wykorzystać to miejsce, by zrobić tutaj ukraińskie centrum, w którym można by i pokazać ukraińską kulturę, może zrobić dobrą, ukraińską restaurację, przedszkole, szkołę, a nawet hotel, jeśli się będzie dało - mówił ambasador.

Ambasador Ukrainy złożył notę dyplomatyczną do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w której wyraził zainteresowanie długoterminowym wydzierżawieniem terenów przy Sobieskiego 100.

W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w prawomocnym wyroku nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajmowanej nieruchomości oraz zapłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami procesach sądowych. Wobec braku woli wywiązania się przez stronę rosyjską z ciążącego na niej zobowiązania, Warszawa zawnioskowała o egzekucję komorniczą. - Trwało to długo, bo czekaliśmy na procedury sądowe. Robimy wszystko, by przestrzegać prawa. Przyspieszaliśmy to wielokrotnie, ale dopiero ostatnio udało się wszystkie te formalności zamknąć - mówił Trzaskowski. - Musiała też dotrzeć nota do ambasadora rosyjskiego, a ambasador przez ostatnie lata i miesiące nie był specjalnie skłonny być z nami w kontakcie.

- Miałem w planach wejść na dach i umieścić tam naszą flagę, ale poczekam z tym, aż wszystkie formalności będą dopełnione. W odróżnieniu od Rosjan, my szanujemy prawo – dodawał Andrij Deszczycia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy! 

Sonda
Czy uważasz, że przejęcie "Szpiegowa" przez Warszawę to dobry ruch?
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Miasto weszło na teren z komornikiem - konferencja
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE