śmieci w Warszawie

i

Autor: Izabela Kraj śmieci w Warszawie

Warszawa dopłaci do wywozu śmieci! Program osłonowy na ostatniej prostej

2020-02-18 21:09

Wkrótce zapłacimy więcej za wywóz śmieci. Nowe zasady wejdą w życie 1 marca. Stołeczny ratusz chce wesprzeć mieszkańców po podwyżce stawek odpadowych. Miasto jest gotowe pokryć nawet połowę rocznych wydatków na wywóz śmieci! Kto może liczyć na dofinansowanie? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Od 1 marca wejdzie w życie nowy system naliczania opłat środowiskowych. Stawki za odbiór śmieci w Warszawie będą dwukrotnie wyższe niż dotychczas. Właśnie dlatego stołeczny ratusz postanowił dopłacić do wywozu śmieci i pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Program pomocy osłonowej jest na ostatniej prostej. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ciągu dwóch tygodni ma wydać zarządzenie w tej sprawie. Od marca, na 50-procentową dopłatę do rachunków za opłatę odpadową mogą liczyć osoby starsze, które ukończyły 65. rok życia, osoby niepełnosprawne, pobierające renty oraz najmniej zarabiające, których miesięczny dochód nie przekracza 1752 złotych netto. Wniosek o dofinansowanie opłat śmieciowych warszawiacy będą mogli złożyć w ośrodkach pomocy społecznej w swoich dzielnicach. Pomoc w ramach programu osłonowego będzie przyznawana na rok. Po roku trzeba będzie złożyć kolejny wniosek z prośbą o przyznanie dofinansowania. Program osłonowy nie uwzględnia jednak kar, które mieszkańcy - z mocy prawa - zbiorowo będą musieli ponieść za brak segregacji.

- Program osłonowy ma służyć osobom w trudnej sytuacji finansowej. Nowy system naliczania opłat może być dla nich nadmiernie uciążliwy, dlatego miasto postanowiło ich wesprzeć. Ciągłe zmiany przepisów spowodowały chaos w gospodarce odpadami, a my musimy jakoś temu przeciwdziałać. Warszawiacy mogą liczyć na pomoc miasta.  Prezydent Warszawy przygotowuje zarządzenie ws. programu osłonowego, a my ze swojej strony zachęcamy mieszkańców do składania wniosków o dofinansowanie do rachunków za opłatę odpadową od 1 marca. Im wcześniej wnioski zostaną złożone - tym wcześniej będziemy mogli pomóc mieszkańcom. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że nie dotyczy to kar za brak segregacji. Prawo w tym przypadku przewiduje odpowiedzialność zbiorową, a więc jeśli jeden sąsiad będzie źle segregował - cała wspólnota i wszystkie bloki do niej należące poniosą konsekwencje w związku z tymi działaniami - mówi Kamil Dąbrowa ze stołecznego ratusza.

Śmieciowe absurdy. Wiesz jak segregować odpady?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić karton po mleku?