Warszawa 2022 w pigułce. Co działo się w mijającym roku w stolicy?

2022-12-31 11:33
Warszawa
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Ostatnie dni grudnia 2022 roku są czasem rozliczeń i wspomnień. Postanowiliśmy sprawdzić, co działo się w Warszawie w poszczególnych miesiącach tego roku i przypomnieć najciekawsze inicjatywy i inwestycje, nim wspólnie wejdziemy w 2023 rok.

Warszawa 2022 - styczeń

W 2022 rok warszawiacy weszli bez miejskiego sylwestra, co powodowane było zagrożeniem pandemicznym. 6 stycznia, tradycyjnie, Traktem Królewskim przeszedł natomiast Orszak Trzech Króli

Na początku nowego roku zmieniły się stawki opłat za śmieci, uruchomiono nowe linie komunikacji miejskiej, wprowadzono zmiany w miejskim abonamencie parkingowym. Otwarto nowe żłobki (Włochy, Ursus) oraz szkołę (Żoliborz). W Warszawie, jak co roku, zagrał WOŚP. Zebrano wiele pomysłów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Rozpoczęła się również przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej.

Warszawa 2022 - luty

W lutym ruszyła warszawska "Zima w mieście" oraz kolejna edycja programu Inicjatywy Sąsiedzkie. Swoje urodziny obchodziła Praga, a w mieście rozpoczęła się największa od lat wymiana oświetlenia ulicznego. Najlepszym Sportowcem Warszawy 2021 została ogłoszona Agnieszka Kobus-Zawojska.

Niestety, w tym czasie wybuchła również wojna w Ukrainie, wywołana rosyjską agresją. Do Warszawy zaczęły przyjeżdżać tysiące uchodźców, a ogromne grupy mieszkańców miasta zaangażowały się w pomoc - przyjmowały gości do swoich domów, pracowały na dworcach i w punktach wsparcia, co działo się również w kolejnych miesiącach.

Warszawa 2022 - marzec

W marcu ruszyły sezon Veturilo oraz budowa tramwaju na Kasprzaka i mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. Odbyła się również akcja „Adoptuj Warszawiaka”, podczas której mieszkańcy mogli spotkać zwierzaki ze Schroniska na Paluchu.

W urzędach zrobiło się naprawdę pracowicie, gdy ukraińskim gościom zaczęto nadawać numery PESEL. Do stolicy przyjechali księżna Yorku Sarah Ferguson, chcąca wspierać działania humanitarne zorganizowane przez Polaków, oraz prezydent USA Joe Biden.

Warszawa 2022 - kwiecień

Kwiecień w Warszawie upłynął pod znakiem dalszej pomocy wschodnim sąsiadom. Celebrowaliśmy również Wielkanoc. 10 kwietnia, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, ulicami stolicy przeszedł przemarsz. Zorganizowano również oficjalne obchody. W dniu 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim warszawiacy przypinali natomiast do swojej piersi papierowe żonkile.

Poza tym miasto, w asyście komornika, odzyskało tajemnicze „Szpiegowo”. Obywatele Ukrainy mogli za to za darmo korzystać z miejskiej komunikacji publicznej.

Warszawa 2022 - maj

W maju ruszyły Warszawskie Linie Turystyczne. W majówkę organizowano również Piknik Europejski z okazji 18 lat obecności w Unii Europejskiej. Ulicami przebiegł 30. Bieg Konstytucji 3 maja, a 14 maja odbyła się Noc Muzeów. Do Łazienek Królewskich powróciły natomiast Koncerty Chopinowskie.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do Warszawy trafiły nowe karetki. Zakończono również historyczne zmiany na rondzie Dmowskiego oraz otwarto sezon Dzielnicy Wisła. Poza tym rozpoczęły się pierwsze roboty budowlane na ul. J. Gagarina, związane z nową trasą tramwajową oraz kolektorem ściekowym. Na tory wyjechał za to testowo nowy pociąg warszawskiego metra - Skoda Varsovia.

Warszawa 2022 - czerwiec

W czerwcu zakończono budowę nowego przedszkola na Bródnie, otwarto również dwie nowe stacje metra - Ulrychów i Bemowo. Do stolicy zjechały się tłumy festiwalowiczów, chcących wziąć udział w Orange Warsaw Festival. W mieście zorganizowano również huczne Święto Warszawy oraz rozpoczęto głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na Stadionie Narodowym polska reprezentacja rozegrała mecz z Belgią. Na obiekcie wystąpił w tym miesiącu również legendarny zespół Guns N’ Roses. Poza tym oficjalnie zakończono modernizację Parku Praskiego. Pod koniec miesiąca ulicami miasta przeszła kolejna Parada Równości. Zorganizowano również Wianki nad Wisłą.

Warszawa 2022 - lipiec

W lipcu rozpoczęły się wakacje, a więc liczne festiwale, imprezy oraz eventy dla najmłodszych. Na terenie Szpitala Czerniakowskiego stanął nowy pawilon medyczny, a na szczycie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawisła tradycyjna wiecha. Ukończono również modernizację pl. Pięciu Rogów. Na Ochocie i Targówku otwarto nowe parki. Swoje 67. urodziny obchodził natomiast Pałac Kultury i Nauki.

Na Stadionie Narodowym zagrali Coldplay, Rammstein, Iron Maiden, Sting. Rozpoczęła się wymiana torów na Trasie W-Z. Odbył się również turniej tenisowy BNP Paribas Poland Open.

Warszawa 2022 - sierpień

Sierpień otworzyła 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Mokotowie pojawił się nowy park kieszonkowy, a swojego głosu warszawskiej komunikacji miejskiej udzielił syn zmarłego Tomasza Knapika, Maciej. Oficjalnie rozpoczęto budowę tramwaju do Wilanowa

15 sierpnia również w stolicy odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Pod koniec miesiąca utworzono stanowisko Rzecznika Praw Uczniowskich. Zapowiedziano również kontrowersyjny buspas na ul. Puławskiej

Warszawa 2022 - wrzesień

Z początkiem września weszliśmy w nowy rok szkolny. Odbyło się Święto Wisły i pożegnanie sezonu letniego w Dzielnicy Wisła. Niezmiennie trwały prace budowlane na pl. Trzech Krzyży, a Rada Warszawy zgodziła się na zmiany na ul. Marszałkowskiej. 

Na Targówku pojawił się nowy Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Ruszyły także miejskie szczepienia na grypę. Na stadionie Legii Warszawa gościł natomiast Szachtar Donieck, gdzie właśnie we wrześniu rozegrał swoje pierwsze z trzech spotkań w ramach fazy grupowej Ligi Mistrzów. Ulicami stolicy przebiegł natomiast 44. Maraton Warszawski.

22 września jeździliśmy komunikacją miejską za darmo w ramach Dnia bez Samochodu. Reprezentacja polski rozegrała natomiast na PGE Narodowym mecz z Holandią. 28 września pasażerowie metra dojechali natomiast po raz pierwszy na Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

Warszawa 2022 - październik

W październiku, w Szpitalu Południowym powstał oddział im. WOŚP. Stolica przygotowywała się do ewentualnej dystrybucji jodku potasu, gdyby ta okazała się konieczna. Warszawscy radni przyjęli natomiast uchwałę o dalszym dofinansowaniu programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową

W połowie miesiąca ruszyły prace związane z modernizacją części Schroniska na Paluchu. Warszawski Szpital dla Dzieci uruchomił natomiast na Białołęce filię oddziału chirurgii dziecięcej. Na Żoliborzu jeden ze skwerów otrzymał imię Andrzeja Wajdy.

Warszawa 2022 - listopad

Listopad otworzył dzień Wszystkich Świętych i tradycyjna, zaduszkowa kwesta na Cmentarzu Powązkowskim. W Wiśle ruszyło morsowanie, a Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich został Damian Jaworek. 11 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości, a wielu warszawiaków i gości wzięło udział w Biegu Niepodległości

Zmiany dotknęły metro, gdzie na stacji Świętokrzyska pojawiły się specjalne oznaczenia. Odsłonięto również mural z legendarną Ireną Kwiatkowską. Warszawianką Roku została edukatorka Małgorzata Szumowska.

Warszawa ogłosiła również, że jest gotowa do dystrybucji węgla, sprzedawanego przez samorządy. Wcześniej natomiast wypłacała dodatki węglowe. Ruszyły jarmarki świąteczne, a w mieście rozpoczęto rozwieszanie świątecznej iluminacji. W stolicy pojawił się pierwszy śnieg, więc na ulice ruszyły posypywarki. 

Warszawa 2022 - grudzień

1 grudnia ruszyło bezpłatne lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki. Niedługo później w Warszawie odbył się 60. Rajd Barbórka. Na ulicach rozbłysła świąteczna iluminacja. Można było również przejechać się zabytkowymi tramwajami mikołajkowej linii. 

W stolicy otwarto także nową noclegownię dla osób w kryzysie bezdomności. Miasto walczyło z gołoledzią, a warszawiacy ruszyli do sklepów po bożonarodzeniowe choinki i karpie. Warszawa rozpoczęła sprzedaż węgla, w Ursusie i na Bielanach otwarto nowe żłobki, kierowcom oddano nowy wiadukt na Trasie Łazienkowskiej.

Miasto zmieniło również swój znak promocyjny i pełną parą szykuje się do wejścia w 2023 rok.

„Żeby zbudowali trzecią linię metra”. Tego właśnie warszawiacy życzą sobie w nadchodzącym roku!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE