W Polsce wprowadzono stan epidemii. Gigantyczne kary za opuszczenie kwarantanny, lekcje odwołane do Wielkanocy

2020-03-20 18:58 STAN
Mateusz Morawiecki
Autor: Screen z TT KPRM

W Polsce wprowadzono stan epidemii. To oznacza kolejne obostrzenia. Będą m.in. gigantyczne kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Podjęto też decyzję o zamknięciu szkół do Wielkanocy. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w  Polsce został wprowadzony stan epidemii. Dodał także, że w związku z tym do Wielkanocy zostaną wstrzymane lekcje w szkołach i na uniwersytetach. To oznacza także wydłużenie 14-dniowego zasiłku na opiekę nad dziećmi.

Kolejną zmianą jest podwyższenie kar za nieprzestrzeganie kwarantanny.

- Wprowadzamy bardzo surowe kary za opuszczenie kwarantanny. Nie 5 tys. zł, tylko 30 tys. zł kary. Musimy to traktować poważnie, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś życie - mówi premier Mateusz Morawiecki.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii.

- Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa - dodał Szumowski.