Utrudnienia na Wisłostradzie 26.01 - ruszają prace przy budowie kolejnego etapu kolektora Wiślanego

2022-01-25 15:26
Roboty drogowe
Autor: pixabay.com Roboty drogowe

Od środy, 26 stycznia, rozpoczną się prace przy budowie kolejnego etapu kolektora Wiślanego. Zwężone będą pasy na jezdni Wisłostrady w kierunku Gdańska, tuż za mostem Śląsko-Dąbrowskim - poinformował stołeczny ratusz.

Prace potrwają minimum 3 miesiące

Budowa kolektora Wiślanego została podzielona na trzy etapy. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na budowę odcinka w rejonie mostu M. Skłodowskiej-Curie podpisało umowę w listopadzie ubiegłego roku. Obecnie toczą się tam prace przygotowawcze. Na kolejnym odcinku, do mostu Gdańskiego, roboty już trwają. Właśnie ruszają prace przy kolejnym odcinku – pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Śląsko-Dąbrowskim.

W środę rozpoczną się wykopy – tzw. komór startowych dla tarczy drążącej. Będą one zlokalizowane w pasie dzielącym jezdnie. "Dla zachowania bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i kierowców poruszających się w rejonie robót, na jezdni Wisłostrady w kierunku Gdańska wygrodzony zostanie fragment lewego pasa. Przekrój jezdni pozostanie bez zmian – nadal dostępne będą trzy pasy, ale nieco węższe (pomiędzy 2,75 a 3,25 m)" - zaznaczył ratusz. Utrudnienia rozpoczną się od wyjazdu z ul. Grodzkiej i będą obowiązywały na odcinku ok. 320 metrów. Wodociągowcy planują pracować w tym miejscu przez minimum trzy miesiące, do końca kwietnia.

Dom energooszczędny z pompą ciepła i fotowoltaiką

Zadaniem kolektora będzie zatrzymywanie nadmiaru ścieków i wód

Kolektor Wiślany pozwoli czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie, będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji, przepompownię "Wiślaną" do oczyszczalni ścieków "Czajka".

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu, który obejmuje także budowę kolektorów: Lindego Bis i Mokotowskiego Bis oraz centralnego systemu sterowania siecią kanalizacji ogólnospławnej. Integralnym elementem tego projektu jest także oddany w tym roku zbiornik retencyjny na terenie Zakładu "Czajka".

Cały kolektor będzie miał długość 9,5 km i powstanie na głębokości od 6 m do 15 m wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok. 50 tys. m3 ścieków i wód opadowych. Jest to pojemność odpowiadająca ponad 13 basenom olimpijskim.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE