Ustawa antyprzemocowa wchodzi w życie. Sprawca przemocy będzie musiał opuścić dom

2020-11-30 11:59 a.d. Aleksandra Galant
Ustawa antyprzemocowa wchodzi w życie. Sprawca przemocy będzie musiał opuścić dom
Autor: Canva.com Ustawa antyprzemocowa wchodzi w życie. Sprawca przemocy będzie musiał opuścić dom

Sprawca przemocy będzie musiał opuścić dom, co więcej, może otrzymać zakaz zbliżania się do niego. Po pół roku od uchwalenia przez Sejm, w życie wchodzi tzw. ustawa antyprzemocowa, o której zapisy od lat walczyły między innymi, organizacje pozarządowe

Już wiosną wiele kontrowersji budził czas potrzebny​ do wejścia ustawy w życie. Obowiązywało bowiem półroczne "vacatio legis". Według Urszuli Nowakowskiej z Centrum Praw Kobiet, sprawniejsze działanie mogło uratować wiele osób doświadczających przemocy zwłaszcza w czasie pandemii.

- Spodziewałyśmy się, że wzorem różnych ustaw i tarcz teraz przyjmowanych, będzie to jakby zdecydowanie szybciej wdrożone w życie. Ta przemoc, która się pojawiła bądź była związana z pandemią zwiększa potrzeby osób pokrzywdzonych.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 30 kwietnia. W parlamencie nie poparła jej jedynie Konfederacja. Ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kobietom, mężczyznom i dzieciom, których dotyka przemoc domowa.

Przemoc domową definiujemy:

PRZEMOC W RODZINIE TO ZAMIERZONE I WYKORZYSTUJĄCE PRZEWAGĘ SIŁ DZIAŁANIE PRZECIW CZŁONKOWI RODZINY, NARUSZAJĄCE PRAWA I DOBRA OSOBISTE, POWODUJĄCE CIERPIENIE I SZKODY.

Za przemoc domową uznajemy również wszystkie akty psychologicznej lub ekonomicznej przemocy, która dotyka nas w dzisiejszych czasach dużo częściej.

Chmara jeleni w leśnictwie Napromek