Tablica na fragmencie bulwarów z 1938

i

Autor: https://www.facebook.com/stolecznykonserwatorzabytkow/

"Ukończono w roku 194”. Konserwator zabytków wyjaśnia zagadkę tablicy na bulwarach wiślanych

2022-09-01 13:27

Napis na tablicy upamiętniającej budowę przedwojennego fragmentu bulwarów wiślanych może zaskoczyć! Głosi bowiem, że inwestycję ukończono w roku... 194. Stołeczny Konserwator Zabytków wyjaśnia, skąd więzła się ta dziwna data.

Przedwojenna Warszawa była miastem prężnie rozwijającym się. Przed 1 września 1939 w stolicy pracowano nad wieloma inwestycjami. Jedną z nich były bulwary wiślane. Wznoszenie kamiennej konstrukcji rozpoczęto na wysokości Zamku Królewskiego w 1935 roku. Pierwszy fragment ukończono w 1938 roku. Tam też wmurowano tablicę upamiętniającą przedsięwzięcie, która przetrwała do dziś. Szczególną ciekawość wzbudza ostatnie z umieszczonych na niej zdań. Informuje bowiem, że ostatni odcinek ukończono w roku 194. Bynajmniej nie była to pomyłka kamieniarza, a jego celowe działanie. Na Facebooku sprawę wyjaśnił Stołeczny Konserwator Zabytków.

Wojna wstrzymała pracę. Tablica została bez zmian

Władze Warszawy planowały kontynuować budowlę. Odcinek od mostu Kierbedzia (zniszczonego przez hitlerowców) do mostu Pod Cytadelą miał mieć 1600 metrów długości, a orientacyjnym terminem jego ukończenia były lata 40-te. Kamieniarz przygotowujący tablicę pamiątkową poprzestał więc na trzech cyfrach. Ostatnia miała się pojawić w roku ukończeniu budowy. Plany zniweczył jednak wybuch wojny, 1 września 1939. Tablica przetrwała zaś w niezmienionej formie do dzisiaj. Oto pełna treść zamieszczonego na niej napisu:

"W roku żałoby narodowej z powodu zgonu wielkiego marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był prof. dr. Ignacy Mościcki, generalnym inspektorem Sił Zbrojnych gen. Edward Śmigły-Rydz, prezesem Rady Ministrów Walery Sławek, ministrem spraw wewnętrznych Marian Zyndram Kościałkowski, prezydentem miasta Stefan Starzyński, wiceprezydentem działu budownictwa Jan Pohorski rozpoczęto wznoszenie kamiennych bulwarów nad Wisłą oraz budowę wybrzeży: Gdyńskiego i Gdańskiego. Prace rozpoczęto przed Zamkiem Królewskim przy moście Kierbedzie w sierpniu 1935 roku. (…) Odcinek bulwarów przed Zamkiem ukończono w roku 1938, odcinek Wybrzeża Gdańskiego od mostu Kierbedzia do mostu Pod Cytadelą, długości 1600 mtr. ukończono w roku 194"

Weterynarz gra na gitarze dla zwierząt

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE