Tylko jeden wariant na granicy opłacalności. Metro pokazało studium trzeciej linii

2021-03-25 16:17
metro III linia 15.03.2021
Autor: GRAFIKA SE Jerzy Frątczak

Trzecia linia metra opłacalna tylko pod warunkiem przedłużenia jej na Mokotów. Metro Warszawskie pokazało studium techniczne planowanego odcinka. Analiza brała też pod uwagę istnienie tramwaju na Gocław.

Raport z Anteny 25.03

Wiemy, co zdecydowało o przebiegu trzeciej linii metra

Metro Warszawskie pokazało studium techniczne, w którym z trzech analizowanych wariantów tylko jeden okazał się opłacalny - pod warunkiem późniejszego przedłużenia go na Mokotów. Co zaważyło? Wyjaśnia rzecznik metra Anna Bartoń.

- Intensywność urbanizacji, mniejsza krętość trasy, co wpływa na prędkość przejazdu. Bliskość STP Kozia Górka oraz korzystne usytuowanie końca trasy na Gocławiu z możliwością przedłużenia na lewobrzeżną Warszawę - mówi.

Czytaj także: Protest przedsiębiorców. Zapowiadają nalot dronów na Warszawę

Z raportu wynika też, że tramwaj na Gocław byłby konkurencją dla metra i nieco osłabiłby opłacalność całej inwestycji. W studium nie była brana pod uwagę stacja Nowaka-Jeziorańskiego. - Dodatkowa stacja Nowaka-Jeziorańskiego jest wynikiem uwzględnienia danych z powstającego studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, które wskazuje na zmianę założeń urbanistycznych w tym rejonie, intensyfikację zabudowy oraz zakładany wzrost gęstości zaludnienia - dodaje Bartoń.

Planowany ośmiokilometrowy odcinek ma połączyć Gocław z wybudowanym dodatkowym peronem stacji Stadion Narodowy.​

Sonda
Czy dostałeś kiedyś niespodziewany prezent?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE